Prima pagină » Sport » Campionatele Mondiale de box ar putea avea loc la București, în urma inudațiilor din Sicilia

Campionatele Mondiale de box ar putea avea loc la București, în urma inudațiilor din Sicilia

Federația Română de Box și-a depus candidatura pentru organizarea CM feminin de tineret și junioare din luna noiembrie 2013, după ce Italia a anunțat că nu mai poate găzdui această competiție, din cauza inundațiilor catastrofale din Sicilia, unde era programat ințial să se desfășoare turneul.

Federația Română de Box și-a depus candidatura pentru organizarea CM feminin de tineret și junioare din luna noiembrie 2013, după ce Italia a anunțat că nu mai poate găzdui această competiție, din cauza inundațiilor catastrofale din Sicilia, unde era programat ințial să se desfășoare turneul.

Ultima competiție majoră organizată de România în boxul amator a fost CM de tineret din 1985, Daniel Maeran și Marcelica Tudoriu devenind primii campioni mondiali din istoria României.

Boxul românesc a revenit în familia AIBA odată cu alegerea în fruntea FRB a trioului Leonard Doroftei – Francisc Vaștag – Vasile Câtea, fiind ridicată și dezafilierea federatiei. „Inițial, competiția trebui să aibă loc în Sicilia, dar din cauza inundațiilor catastrofale din zonă italienii au anunțat că nu mai pot ține competiția. Va fi un efort din partea noastră, dar numai astfel ne putem recredibiliza. AIBA impune ca această competiție să se desfășoare în luna noiembrie”, a declarat președintele FR Box, Leonard Doroftei.

AIBA a primit documentele trimise de FRB și sunt șanse mari ca Mondialele să fie date spre organizare României. „Le-am spus tuturor că există o oportunitate de a organiza mondialele, după ce italienii au renunțat din cauza unor probleme economice. Vă dați seama că ar fi o mare lovitură! Noi am luat medalii în India, în China sau Barbados, bătându-ne și pe ring și în afara lui, darămite acasă. Eu mi-am propus anul acesta ca obiectiv obținerea a zece medalii cu fetele, la toate competițiile mari”, a afirmat antrenorul coordonator al loturilor feminine, Adrian Lăcătuș.

Recomandarea video

Mediafax
Zilele cu dezlegare la pește rămase până la Crăciun
Digi24
Vladimir Putin „a otrăvit” mințile rușilor. Mihail Kasianov, despre ultima întâlnire cu liderul de la Kremlin: „Te voi distruge oricum”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Prosport.ro
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe arabi. Cum și-a făcut apariția în Qatar
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Alegeri Primăria București 2025. Capitala votează astăzi primarul general. S-au deschis secțiile de votare
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Rachete spațiale, aur ilegal și o misiune imposibilă a Legiunii Străine: De ce nu poate Europa să își apere frontiera din Amazon
Cancan.ro
Ultimele imagini cu Rodica Stănescu înainte să moară! Se transformare radical de dragul iubitului. Intervenții estetice și...
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Un EXPERT spune că modelele lingvistice mari nu vor fi niciodată cu adevărat INTELIGENTE
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Camerele de „descărcare a furiei”, pe val. De ce majoritatea clienților sunt femei?