Prima pagină » Sport » FC Rapid atacă dreptul de promovare al FC Clinceni

FC Rapid atacă dreptul de promovare al FC Clinceni

FC Rapid atacă dreptul de promovare al FC Clinceni
Conducerea FC Rapid susține, într-un comunicat remis, joi, agenției MEDIAFAX, că FC Clinceni nu îndeplinește criteriile de acordare a licenței pentru a evolua în sezonul 2014/2015 al Ligii I, răspunzând astfel unor contestații similare formulate de gruparea ilfoveană.

FC Rapid precizează că fosta ACS Buftea, actuala FC Clinceni, nu poate promova deoarece în ultimii trei ani și-a schimat denumirea și sediul, încălcând astfel articolul 5 din Regulamentul de Organizare a Activității Fotbalistice (ROAF).

„E limpede, deci, că fosta ACS Buftea, cu „forțe” noi venite dinspre Domnești și relocată, anul trecut, la Clinceni (de artificii asemănătoare au mai uzat, de fapt, și alte grupări care țineau, la fel, lecții dechise, fără a-și zburătăci musca de pe căciula proprie!), intră sub incidența prevederilor” ROAF, se arată în comunicatul giuleștenilor.

FC Rapid admite că se confruntă cu probleme și recomandă o mai mare flexibilitate în procesul de licențiere. „Nimeni nu poate nega problemele cu care un club de tradiție precum FC Rapid, și nu numai, se confruntă de o destul de lungă perioadă. Dar, dacă acceptăm această realitate crudă, poate că s-ar impune să fim mai flexibili în cazul tuturor și să mai pansăm, cum putem, câteva dintre rănile adânci ale fotbalului nostru, lăsându-l să respire în speranța unei ipotetice revigorări. Nu putem, în consecință, decât să ne dorim o atitudine echilibrată, realistă, a factorilor de decizie, fără atitudini revanșarde și orgolii absurde! Iar celor care mor de grija noastră le-am recomanda să-și revadă traseele competiționale anterioare, ieșite din cadrul legal, și – cel mai important – să parcurgă, în DEX, explicațiile de la «ipocrizie» și «fățărnicie»!”, se mai artă în comunicat.

Gruparea giuleșteană a reacționat astfel după ce conducătorii FC Clinceni au anunțat că se vor adresa la TAS în cazul în care FC Rapid primește licența pentru ediția viitoare a Ligii I. Ilfovenii susțin că Rapid nu poate primi licența din cauza datoriilor pe care clubul le are către foștii jucători.

După cinci etape disputate în play-off-ul Ligii a II-a, FC Rapid ocupă locul 2 cu 26 de puncte, iar FC Clinceni este pe locul 3 cu 24 de puncte, în Seria I. Pe primul loc este CSMS Iași cu 30 puncte. În Liga I promovează primele două echipe clasate în fiecare din cele două serii ale Ligii a II-a.

Procesul de licențiere pentru echipele fruntașe ale Ligii a II-a se încheie vineri.

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
Două scenarii în care rușii ajung la Gurile Dunării. General de top: „E NATO pregătită pentru o asemenea ipostază?”
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Ce se întâmplă cu creierul atunci când lucrezi în echipă?