Prima pagină » Sport » Fostul șef al Microsoft va plăti două miliarde de dolari pentru a cumpăra Los Angeles Clippers

Fostul șef al Microsoft va plăti două miliarde de dolari pentru a cumpăra Los Angeles Clippers

Fostul șef al Microsoft va plăti două miliarde de dolari pentru a cumpăra Los Angeles Clippers
Steve Ballmer, fost CEO al Microsoft, va plăti suma de două miliarde de dolari (aproape 1,47 miliarde de euro) pentru a achiziționa clubul de baschet Los Angeles Clippers, informează AFP.

Actualul proprietar al clubului Los Angeles Clippers, Donald Sterling, a fost suspendat pe viață de NBA pentru remarce rasiste și forțat de forul baschetbalistic nord-american să-și vândă franciza.

Ballmer și familia Sterling au ajuns, joi, la un acord pentru a finaliza această tranzacție.

Sterling a cumpărat echipa în 1981 pentru 12 milioane de dolari, când aceasta avea sediul la San Diego.

Ballmer a fost CEO Microsoft între 2000 și 2012 și a încercat de mai multe ori să investească într-o formație din NBA, pe care să o mute în orașul Seattle. Averea lui este estimată la 20,7 miliarde de dolari.

În cazul în care tranzacția se va realiza, va fi a doua cea mai mare ca valoare din istoria sportului american, după achizționarea echipei de baseball Los Angeles Dodgers, cu 2,15 miliarde de dolari, în 2012, de către un grup de investitori din care făcea parte și legenda baschetului american Magic Johnson.

Vânzarea clubului Clippers trebuie aprobată de trei sferturi dintre patronii din NBA.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Trei surori au ajuns la 103, 104 și 109 ani. Secretul care îi INTRIGĂ pe cercetători
Digi24
Vârsta de pensionare crește pentru femei din iulie 2026. Cum se stabilește data exactă și cine este vizat. Anexa completă
Cancan.ro
ȘOCUL de care a avut parte Elena Udrea după ce a mers cu fetița ei în vacanță, în Mamaia: 'Ferească Dumnezeu!'
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Negocierile de la Cotroceni, în impas. SURSE: „Partidele nu au dat dovadă de flexibilitate în urma discuțiilor de azi”
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Lidia Buble, imagini spectaculoase din vacanță în Grecia. Apariția seducătoare care a atras atenția fanilor: „Rar mi-a dat să văd așa ceva…”
Digi24
Avertisment în NATO: Rusia pregătește provocări militare în state din estul Europei. Ce țări sunt vizate (The Guardian)
Cancan.ro
AMENDĂ de 495 lei pentru toți șoferii care fac această manevră pe șoselele din România, în 2026
Ce se întâmplă doctore
Cum a ajuns să arate Tuncay Ozturk la aproape 10 ani de la divorțul de Andreea Marin. S-a recăsătorit și are copil
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Ai găsit apă sub mașină? Iată care este motivul și în ce situații trebuie să te îngrijorezi
Descopera.ro
Ceva uluitor se întâmplă cu balenele din Marea Mediterană
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
Studiu: multe femei aleg un analgezic mai puțin eficient pentru durerile menstruale