Prima pagină » Sport » Gheorghe Hagi, în L’Equipe: Fotbalul nostru își pierduse școala și profesorul

Gheorghe Hagi, în L’Equipe: Fotbalul nostru își pierduse școala și profesorul

Gheorghe Hagi, în L'Equipe: Fotbalul nostru își pierduse școala și profesorul
Cotidianul francez L'Equipe i-a dedicat, luni, o pagină lui Gheorghe Hagi, chiar în ziua în care fiul său, Ianis, dă unul dintre cele mai importante examene ale carierei, în meciul cu Franța U21, decisiv pentru calificarea în semifinalele Campionatului European de tineret.

Gică Hagi a vorbit despre proiectul său de la academie, lansat în anul 2009, care a generat multe talente, unele dintre ele aflate acum în lotul României U21, dar și numeroase trofee pe plan intern, la toate categoriile de vârstă: „Totul era plănuit, aveam viziunea mea, pe care am concretizat-o pentru a regăsi succesul. Fotbalul nostru își pierduse școala și profesorul. Am revenit la bază pentru a lansa o generație mai bună ca a noastră”, a declarat „Regele”, în L’Equipe, citat de GSP.

În materialul intitulat „Hagi, moștenitorul Carpaților”, francezii au lăudat munca depusă de Gică în ultimii ani, au remarcat numărul foarte mare de fotbaliști ajunși din academia sa la echipele naționale și i-au realizat un portret și lui Ianis Hagi, cel care a fost urmărit cu atenție de tatăl său în meciurile cu Croația și Anglia, de la EURO 2019: „Tatăl și fiul în epicentrul febrei galbene ce animă meciurile tinerilor români. Ianis strălucește pe teren, în timp ce părintele său, legenda vie a țării, radiază în tribună, unde atrage toate privirile. Cel mai bun jucător din istoria selecționatei naționale, ‘Maradona al Carpaților’, găsește cu greu loc printre suporterii care vor să discute cu el”.

Gică Hagi a realizat și o comparație între el și Ianis, fiul și elevul său de la FC Viitorul, pentru care s-a zbătut să îl aducă înapoi în țară, după un sezon și jumătate la Fiorentina, în prima experiență din carieră petrecută peste hotare: „Suntem diferiți ca joc, dar, în interior, suntem identici. Ianis e inteligent și talentat, dar trebuie încă să progreseze. Are personalitate și lovește mingea bine cu ambele picioare”.

La final, L’Equipe a scris că Ianis, a cărui cotă a ajuns la 6 de milioane de euro înainte de turneul final, potrivit transfermarkt.com, ar avea oferte din campionate mari, precum cele din Anglia și Turcia.

„Ianis trăiește acest Euro ca pe o trambulină care-l poate duce departe. E urmărit cu atenție de cluburile din Premier League și de Galatasaray, ultimul club al carierei tatălui. De altfel, Ianis s-a născut la Istanbul și poartă în mod natural numărul zece”, au încheiat francezii.

Ianis Hagi a fost titular în ambele partide de la EURO 2019, cu Croația (4-1) și Anglia (4-2), reușind două goluri. România U21 – Franța U21, din ultima rundă a grupei C de la Campionatul European, se joacă luni de la ora 22:00. O remiză ar trimite ambele formații în semifinale. Tricolorii lui Mirel Rădoi au și varianta unui eșec pentru a se califica, însă nu trebuie să piardă la o diferență mai mare de două goluri.

Recomandarea video

Mediafax
Ce soluții găsesc românii pentru facturile mari de la energie
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Ce se întâmplă cu vremea în România până în primele zile din 2026. Anunțul meteorologilor
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Digi24
VIDEO Trump vrea ca strategia de securitate a SUA să fie valabilă în toată lumea. Europa, în „declin civilizațional”, pusă pe planul do
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cel mai bătrân strămoș al rechinilor înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor