Prima pagină » Sport » Ioan Becali, Cristi Borcea și Liviu Ciobotariu, condamnați la șase luni de închisoare cu suspendare

Ioan Becali, Cristi Borcea și Liviu Ciobotariu, condamnați la șase luni de închisoare cu suspendare

Ioan Becali, Cristi Borcea și Liviu Ciobotariu, condamnați la șase luni de închisoare cu suspendare
Ioan Becali, Cristian Borcea și Liviu Ciobotariu au fost condamnați, joi, în Belgia, la șase luni de închisoare cu suspendare, în dosarul "Standard Liege", care a vizat transferurile făcute de clubul belgian în perioada 1999 - 2004, conform 7sur7.be.

Fostul agent Ioan Becali, fostul acționar al echipei Dinamo, Cristian Borcea și fostul jucător Liviu Ciobotariu au fost acuzați de evaziune fiscală, în cazul transferurilor de la clubul Standard Liege, la începutul anilor 2000.

Fostul conducător al clubului Standard Liege, Pierre Delahaye, a fost condamnat pentru mai multe infracțiuni fiscale în cazul transferurilor suspecte de la formația belgiană. Cu toate acestea, el a beneficiat de suspendarea pronunțării pentru o perioadă de trei ani. Instanța nu a dispus reținerea lui. Avocatul său a subliniat faptul că decizia luată în cazul său subliniază faptul că nu ar fi avut niciun beneficiu și nu a comis acele fapte, fiind doar complice.

Dosarul „Standard Liege” a fost deschis în aprilie 2014 și a dus la punerea sub acuzare a unor nume mari din fotbalul belgian, precum Luciano D’Onofrio, Alphonse Costantin, Michel Verschueren, Ivica Mornar, Pierre Delahaye, Pierre François și Michel Preud’homme. Aceștia sunt acuzați de fals, uz de fals și fraudă fiscală pentru transferurile efectuate de formația belgiană în perioada 1999-2004.

Procurorii belgieni au cerut încă din 2009, prin intermediul unor comisii rogatorii, acte de la clubul Dinamo, pentru a vedea ce s-a înregistrat în România în momentul transferului lui Liviu Ciobotariu, banii ajunși la gruparea condusă atunci de Cristi Borcea și sumele deturnate în conturile lui Ioan Becali. În iunie 2009, în România a ajuns Claude Petillon, ofițer de poliție judiciară belgian, care a colaborat cu procurorii români în acest caz.

Ioan Becali, Cristi Borcea și Liviu Ciobotariu au fost amendați și cu 11.000 de euro și li s-a confiscarea câte 24.000 de euro. Cei doi au fost condamnați și în România, în Dosarul Transferurilor pentru evaziune fiscală și spălare de bani, 6 ani și 4 luni. Între timp, Ioan Becali a fost eliberat condiționat.

Recomandarea video

Mediafax
Alarma medicilor: Boala care revine și amenință bebelușii
Digi24
Avionul premierului slovac a fost puternic avariat pe aeroportul din Bruxelles: „Nu se mai poate zbura cu el”
Cancan.ro
BREAKING | Wiz Khalifa, condamnat în România la 9 luni de închisoare cu executare!
Prosport.ro
Loredana nu-și mai lasă soțul să muncească în Germania, deși e milionar, pentru că s-a plictisit de stilul de viață de acolo
Adevarul
Detaliul din biroul lui Vladimir Putin care a dat de gol o nouă minciună a propagandei Kremlinului
Mediafax
Sărbătorile dăunează grav sănătății. Ce probleme medicale riscă românii în această perioadă
Click
Ce spun psihologii despre oamenii care păstrează pungile, borcanele goale, hârtia de ambalaj „pentru orice eventualitate”
Digi24
Guvernul va achita o datorie veche de peste 30 de ani către SUA, pentru un credit folosit la importul de bumbac
Cancan.ro
A început războiul pentru averea Rodicăi Stănoiu! Moștenitorii surpriză, care i-au luat fața Puișorului
Ce se întâmplă doctore
Vremea se schimbă radical înainte de sărbători! Care sunt zonele în care va ninge abundent de Crăciun
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Un român a mers ani de zile cu o Toyota hibrid, dar nu i-a făcut niciun schimb de ulei: „Am crezut că e electrică”
Descopera.ro
Savantul care a riscat TOTUL pentru a salva omenirea
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. ION: – Părinte, am voie să mă uit după femei cu posteriorul mare?
Descopera.ro
Care este gradul de ocupare în hotelurile din România de Crăciun și Revelion?