Prima pagină » Sport » Lionel Messi a stabilit un nou record: „Este cel mai bun lucru care mi s-a întâmplat vreodată”

Lionel Messi a stabilit un nou record: „Este cel mai bun lucru care mi s-a întâmplat vreodată”

Lionel Messi a stabilit un nou record:
Atacantul argentinian al echipei FC Barcelona, Lionel Messi, a declarat, luni seară, la Zurich, că este uimitor faptul că a primit pentru a patra oară consecutiv Balonul de Aur, informează AFP.

Atacantul argentinian al echipei FC Barcelona, Lionel Messi, a declarat, luni seară, la Zurich, că este uimitor faptul că a primit pentru a patra oară consecutiv Balonul de Aur, informează AFP.

„Este uimitor că am primit pentru a patra oară Balonul de Aur. Vreu să împart acest trofeu cu toți coechipierii mei de la Barcelona și în mod particular cu Andres Iniesta care este aici cu mine. Este o onoare pentru mine să mă pot antrena în fiecare zi alături de el. Vreau de asemenea să le mulțumesc coechipierilor mei din naționala Argentinei. Mulțumesc tuturor persoanelor care m-au votat, familiei mele, prietenilor, soției și copilului meu, care este cel mai bun lucru care mi s-a întâmplat vreodată”, a spus Messi.

Mijlocașul argentinian al echipei FC Barcelona, Lionel Messi, a câștigat, luni seară, pentru a patra oară consecutiv Balonul de Aur, trofeu decernat în cadrul unei gale desfășurate la Zurich, fiind primul fotbalist care reușește această performanță.

Messi, câștigător și în 2009, 2010 și 2011, i-a învins în lupta pentru trofeul FIFA Balonul de Aur 2011 pe coechipierul său de la FC Barcelona, Andres Iniesta, și pe fotbalistul echipei Real Madrid, Cristiano Ronaldo. Trofeul a fost înmânat de fostul internațional italian Fabio Cannavaro și de președintele FIFA, Joseph Blatter.

Argentinianul a devenit primul fotbalist care a câștigat de patru ori Balonul de Aur, depășindu-i pe olandezii Johan Cruyff (1971, 1973, 1974) și Marco van Basten (1988, 1989, 1992) și pe francezul Michel Platini (1983, 1984, 1985).

Messi, în vârstă de 25 de ani, a câștigat în 2012 Cupa Spaniei cu FC Barcelona și a ajuns până în semifinalele Ligii Campionilor. El a înscris 91 de goluri în 2012, depășind recordul germanului Gerd Muller (85 de goluri în 1972).

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
Un băiețel de 11 ani a murit de rabie după ce un liliac i s-a aşezat pe faţă. Cazul, extrem de rar, folosit de medici ca un avertisment
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Atentat cu bombă în Monaco, acolo unde își face veacul Mihaela Rădulescu. Reacția vedetei după explozia care s-a soldat cu trei victime
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
Doliu în comunitatea RXF! Luptătorul George Radu a murit! Ce s-a întâmplat cu tânărul
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Știința din spatele ceștii: cum influențează forma vasului felul în care percepem aroma cafelei