Rapid a trecut sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 1-0, de Universitatea Craiova, în etapa a 23-a din Superliga de fotbal.
În acest moment oltenii antrenați de Costel Gîlcă au 36 de puncte şi sunt pe locul 4. Rapid, cu Denis Ciobotariu la primul meci, este pe 6, ultimul loc de play-off, cu 35 de puncte.
Unicul gol al partidei a fost reușit de Alexandru Dobre (18), din pasa lui Claudiu Micovschi, la capătul unui contraatac.
„Am pregătit echipa, nu l-am mai copiat pe Simeone, am rămas Șumudică. M-am bucurat cu suporterii, care sunt cei mai frumoși, de departe. Poate nici noi nu le-am dat șansa să arate ca azi.
Azi am luptat, numai așa poți bate Craiova. Jucătorii au interpretat perfect ce le-am cerut. Vreau să-l felicit pe Aioani, care a făcut un meci senzațional. Nu degeaba ajunsese la echipa națională.
Noi suntem o familie. Banca a fost alături de jucători, toată lumea a cântat în vestiar. Ei sunt numărul 1, de atmosferă mă ocup eu. Ei mă pot iubi, eu nu am insultat niciodată jucătorii, cum s-a scris”, a declarat Marius Șumudică.
„Am avut atitudine, ne-am dorit, dar au fost agresivi, nu am avut ocazii multe de poartă. Golul face diferența.
Ocazii multe, dar nu am putut să marcăm în ultimele meciuri. Ne-am dorit să marcăm noi primii, să îi desfacem apoi. Am mai avut niște suturi ale lui Mitriță.
Puteam să întoarcem rezultatul, dar am dat peste o echipă susținută de public. Este un lucru greu pentru noi, pentru mine, pentru echipa mea. Am avut probleme în prima repriză, am preferat să schimbăm. Pe contraatac, atât, ne-au pus probleme, nimic mai mult.
Acest atacant care va veni e pregătit să joace, să vedem când putem să-l oficializăm. Puține puncte am obținut cu rivale directe din play-off. Pot schimba și sistemul în viitor, ca să fim cu mai multă prezență în careu”, a spus Costel Gâlcă la Digi Sport.
Vineri, 24 ianuarie
Gloria Buzău – Unirea Slobozia 3-0
Dinamo Bucureşti – Universitatea Cluj 0-0
Sâmbătă, 25 ianuarie
Politehnica Iaşi – FC Hermannstadt 0-2
FC Rapid 1923 – Universitatea Craiova 1-0
Duminică, 26 ianuarie
Ora 17.00 Sepsi OSK Sf. Gheorghe – Oţelul Galaţi
Ora 20.00 UTA Arad – FCSB
Luni, 27 ianuarie
Ora 17.00 Petrolul Ploieşti – FC Botoşani
Ora 20.00 CFR 1907 Cluj – Farul Constanţa