Prima pagină » Sport » Mesajul Simonei Halep, la revenirea în țară: A fost o decizie grea să abandonez

Mesajul Simonei Halep, la revenirea în țară: A fost o decizie grea să abandonez

Mesajul Simonei Halep, la revenirea în țară: A fost o decizie grea să abandonez
Simona Halep

„Mă simt bine că m-am întors. Am un pic de tristețe pentru că m-am accidentat, dar viața merge înainte și trebuie să fiu pozitivă. A fost o decizie grea pentru că îmi este greu să abandonez. De aceea am preferat să nu intru pe teren. Decât să abandonez pur și simplu am considerat că nu e bine pentru mine și mai bine să mă pregătesc pentru ultimul turneu din anul acesta”, a spus Halep.

Simona Halep a afirmat că fizioterapeuții turneului i-au recomandat să abandoneze, pentru a nu risca o accidentare mai gravă. „Am vorbit cu fizioterapeuții de la turneu care mi-au zis că e mai bine să mă opresc decât să fac vreo ruptură sau ceva. Nu am consultat un medic. O să lucrez ca să am o recuperare rapidă și foarte bună”, a completat Halep.

Actualul număr 2 WTA a precizat că nu are așteptări mari de la Turneul Campioanelor, deoarece se află la prima participare. „Nu prea am așteptări, pentru că este prima mea participare la un turneu. Vreau doar să mă bucur de eveniment și să joc tot ce pot, să lupt pentru fiecare meci. Vor fi meciuri grele, cu siguranță, pentru că sunt cele mai bune opt jucătoare. Orice meci e greu la nivelul acesta, dar acolo e topul”, a explicat Halep.

Întrebată cum a sărbătorit împlinirea a 23 de ani la turneul de la Beijing, Halep a răspuns: „Au cântat toți românii care erau la turneu. Am luat masa împreună și mi-au cântat la mulți ani, ceea ce a fost foarte frumos. Am avut și tort de la turneu și chiar m-am bucurat de aniversarea mea”.

Simona Halep crede că omul de afaceri Ion Țiriac a glumit atunci când a spus că își poate alege orice mașină de epocă din garajul său. „Nu știu nimic despre acest lucru. Cred că este o glumă și sunt convinsă de asta. Domnul Țiriac are glumele dânsului și le respectăm așa cum sunt”, a subliniat Halep.

În cazul în care se va recupera și programul îi va permite, Halep a menționat că ar putea asista la meciul România – Ungaria. „Prioritate are recuperarea mea, dar voi vedea cum îmi voi face programul”, a conchis Halep.

Joi, Simona Halep, cap de serie numărul 2, s-a retras de la China Open, din cauza unei accidentări suferite la coapsa stângă. Ea a jucat un meci de simplu de peste două ore și jumătate, pe care l-a câștigat în trei seturi, 7-6 (4), 5-7, 7-6 (1), în fața sportivei germane Andrea Petkovici, calificându-se astfel în sferturile de finală ale China Open.

Jucătoarea română a acuzat dureri la spate și la coapsă și a dus cu greu întâlnirea la bun sfârșit.

În sferturi, Halep ar fi trebuit să joace, vineri, cu Ana Ivanovici, din Serbia, locul 9 WTA și cap de serie numărul 9, care accede în semifinale în urma retragerii româncei.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un deținut reclamă la CCR o „anomalie” în Codul de Procedură Penală: „Legea îmi prelungește ILEGAL detenția”
Digi24
Ce scoruri ar obține Zelenski și Zalujnîi, fostul comandant al armatei, dacă ar fi alegeri prezidențiale în Ucraina
Cancan.ro
Descoperirea făcută de inspectorii ITM la Spitalul Județean Buzău, la 8 luni de la moartea medicului Ștefania Szabo
Prosport.ro
Ramona Olaru, dialog incendiar cu Dan Alexa. Propunerea care a încins totul: „Ce pot eu să-ți ofer pentru asta?”
Adevarul
Se naște un Guvern fără precedent în România? Analistul Costin Ciobanu explică capcana din spatele ofertei lansate de Sorin Grindeanu
Mediafax
CRITICI DURE lansate de Kelemen Hunor: Guvernul e varză, Parlamentul e varză, trebuie să avem o instituție în picioare
Click
Horoscop joi, 2 iulie. Leii primesc o propunere atractivă, iar Scorpionii au o zi productivă
Digi24
Cadavrele administrative ale statului: companii fără activitate, fără angajați și cu sedii fictive
Cancan.ro
Ce AVERE au de împărțit Ileana Sterp și Daniel Aloman. Ce bunuri dețin cei doi, de fapt
Ce se întâmplă doctore
Ți-o mai amintești pe Cristiana Răduță? Artista care cânta piesa Amor, Amor este complet transformată. Cum arată la 48 de ani
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ți-a căzut un copac pe mașină sau a fost inundată la furtunile din 2026? Ce asigurare plătește pagubele
Descopera.ro
Greșeala făcută de mulți oameni cu telefoanele vechi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Acum 2,5 milioane de ani, o stea a trecut atât de aproape de Soare încât ar fi declanșat o ploaie de comete