Farul Constanța a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, echipa Oţelul Galaţi, într-un meci din etapa a doua a Superligii.
Gazdele au marcat prin Tănasă ‘2, ‘7 şi Işfan ’88. Pentru echipa de la malul Dunării au înscris Bana ’38 şi Paulinho ’85.
În minutul 83, de la constănțeni a fost eliminat Iancu, fotbalist care intrase de doar 24 de secunde.
Imediat ce a pătruns pe teren, fostul fotbalist de la FCSB s-a dus extrem de motivat spre Joao Lameira și l-a călcat pe fotbalistul gălățenilor direct pe gleznă.
„Da, am discutat cu el. Sunt momente care apar în timpul unui joc. Dacă ar mai fi fost în teren, poate se termina egal sau pierdeam, nu știi niciodată.
Băieții l-au ajutat azi, poate și el își va ajuta un coleg care greșește data viitoare. Eu țin la toți, trebuie să fie parte din acest grup și sunt convins că o vor face”, a declarat Ianis Zicu la final.
„Simt puțină durere, dar este ok. Trebuie să-mi revin, să fiu pregătit pentru meciul următor. Piciorul este puțin umflat, dar sunt norocos. Este fotbal, trebuie să începem să pregătim următorul meci”, a declarat accidentatul Lameira la flash-interviu.
FC Hermannstadt – Metaloglobus Bucureşti 2-2
Universitatea Craiova – FC Argeş 3-1
Universitatea Cluj – UTA Arad 1-1
Petrolul Ploieşti – FCSB 0-1
Farul Constanţa – Oţelul Galaţi 3-2
Ora 21.30 FC Rapid – CFR 1907 Cluj
Ora 19.00 Unirea Slobozia – FK Csikszereda Miercurea Ciuc
Ora 21.30 Dinamo – FC Botoşani