Prima pagină » Sport » Se trezește în fiecare zi la ora 5:30 pentru a cuceri MEDALII pentru România

Se trezește în fiecare zi la ora 5:30 pentru a cuceri MEDALII pentru România

Înotătorul Robert Badea, dublu campion la FOTE, face sacrificii inimaginabile pentru a-și îndeplini visul.

Înotul românesc are viitor de aur. Dacă prezentul, la masculin, este reprezentat de David Popovici și de Vlad Stancu, din spate vine puternic Robert Badea. El a fost vedeta delegației României la Festivalul Olimpic al Tineretului European care a avut loc în luna iulie, la Maribor, acolo unde tinerii noștri înotători au cucerit acolo 20 de medalii, dintre care 6 de aur.

Dintre acestea, două au fost aduse de Robert Badea, care a triumfat în probele de 200 m mixt și de 400 m mixt. Aceste rezultate sunt rodul multor sacrificii. Printre acestea, trezitul la ora 5 și jumătate dimineața pentru a merge la antrenament. De aceea, se culcă atât de devreme, încât niciodată nu a putut vedea un meci de fotbal din Liga Campionilor la fotbal.

Se trezește în fiecare zi la ora 5:30 pentru a cuceri medalii pentru România

„La ora 8.00 seara e gata, somn. Din cauza asta nici nu am văzut vreodată meciuri din Liga Campionilor la fotbal. E adevărat, nu țin cu nimeni, dar oricum, mă culc foarte devreme. Pentru că și antrenamentele sunt foarte devreme, în jur de ora 5.30 plec spre bazin”, a declarat Robert Badea, înotător, dublu campion FOTE.

A stabilit primul record național la vârsta de 13 ani. Explozia lui Robert Badea în prim-planul înotului românesc nu a fost întâmplătoare. El a stabilit, de-a lungul carierei sale, numeroase recorduri naționale. Pe primul nu-l poate uita nici acum: „Cea mai frumoasă cursă din carieră? Aveam vârsta de 13 ani, primul an de cadeți la Pitești și când am făcut primul record național la 200 m spate. A fost o bucurie imensă, îmi aduc aminte și acum cu mare plăcere. De atunci am bătut de multe ori recordurile naționale, sincer să fiu nici nu mai știu de câte ori, dar bucurie ca aceea am simțit foarte rar”.

Fiecare succes este sărbătorit de tânărul înotător în același fel: iese cu prietenii la mall. „De fiecare dată ies cu prietenii în mall, să mănânc ceva bun și să-mi fac pe plac, să fie totul perfect. Ne distrăm împreună”, a mai spus Robert.

Când nu este în bazin sau cu prietenii lui, Robert are o pasiune legată de telefonul mobil: „Pot spune că sunt dependent de tik-tok, stau foarte mult pe tik-tok, dar sper să-l dezinstalez la un moment dat. Eu nu fac filmulețe, dar îmi place să mă uit la ce postează alții, recunosc. Oricum, petrec prea mult pe această rețea. Din fericire, mă ține bateria telefonului”.

A avut emoții când a dat primul autograf

Chiar dacă are doar 16 ani, Robert a devenit deja cunoscut în rândul micilor înotători. În acest an a dat primul autograf și recunoaște că a fost uimit. „Am dat autograf anul acesta, la Otopeni. La Naționalele din primăvară. Chiar am fost mirat când a venit la mine să-mi cearăm m-am și speriat puțin, credeam că glumește. Nu mi-am exersat niciodată semnătura pentru autografe”, a completat Badea.

Deși este un specialist al celei mai dificile probe din natație, cea de mixt, lucru confirmat de medaliile de aur cucerite la FOTE la 200 m mixt și la 400 m mixt Robert recunoaște că are un stil pe care nu-l agreează: brasul. „Cel mai greu stil dintre toate patru mi se pare brasul. Culmea e că nu e neapărat dificil, dar nu-mi place mie, nu știu să explic de tot de ce”, a mai spus Robert Badea.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Combinația incredibilă de numere care a câștigat cel mai mare premiu din istoria Loto 6/49
Digi24
Misterul celor doi soldați germani găsiți în Dunăre. Plăcuțele de identificare și o motocicletă ar putea dezvălui cine au fost
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
FOTO. Antonela, iubita mult mai tânără a milionarului Arpad Paszkany, în jacuzzi
Adevarul
Criza de la Cernavodă și capcana orelor de vârf: obiceiul banal care umflă factura între 19:00 și 23:00
Mediafax
Moldova și Ucraina au BĂTUT palma! Înțelegerea produce EFECTE și în România
Click
Cezar Ouatu, topit după fiica lui. Imagini adorabile cu Serena Maria: „Simți cum timpul se oprește”
Digi24
Fiul lui Borcea, Patrick, pus sub monitorizare electronică după ce a intrat în locuinţa fostei iubite şi ar fi agresat-o
Cancan.ro
Explicația halucinantă a pensionarului SRI despre Anna. Cum a încercat 'Romeo' de pe Transfăgărășan să iasă basma curată după ce familia l-a luat la întrebări
Ce se întâmplă doctore
Electrocasnicul care nu trebuie să-ți lipsească din casă ajunge de astăzi, 13 august, în toate magazinele Lidl! Clienții Lidl Plus îl pot cumpăra la preț redus
Ciao.ro
De ce a lipsit Vierme de la reuniunea Animal X de la UNTOLD 2026. Explicația oferită de Șerban Copoț
Promotor.ro
Minivacanța de 15 august – Restricții majore pe două drumuri din România. Ce trebuie să știe șoferii între 14 și 17 august
Descopera.ro
Test de cultură generală. De ce avem gene?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULIŞOR: – Tată, ce trebuie să vând pentru a-mi cumpăra mașini, iahturi...
Descopera.ro
Oceanele au atins cele mai ridicate temperaturi înregistrate vreodată în luna iulie