Prima pagină » Sport » Sharapova „țipă intenționat”. ”La antrenamente nu face așa ceva. E o tehnică de intimidare și ar trebui interzisă”. PLUS: Mâinile la urechi și comentariul lui Cristian Țopescu

Sharapova „țipă intenționat”. ”La antrenamente nu face așa ceva. E o tehnică de intimidare și ar trebui interzisă”. PLUS: Mâinile la urechi și comentariul lui Cristian Țopescu

Sharapova „țipă intenționat
CEO-ul Business Insider, Henry Blodget, publica în 2011 un editorial intitulat ''Lumea tenisului trebuie să îi spună Mariei Șarapova să tacă din gură''.

În editorial, Blodget vorbește despre faptul că Sharapova este una dintre cele mai ”gălăgioase” jucătoare din circuit, însoțind fiecare lovire a mingii de un țipăt scurt, eliberator, dare care are și ”darul” de a le deruta pe adversare.

”Totul este în neregulă cu țipetele Sharapovei. Oricine a văzut-o pe Sharapova jucând știe că nu ne referim la câte un țipăt ocazional, după un punct important câștigat. Vorbim despre FIECARE PUNCT, despre FIECARE LOVIRE a mingii. Singura utilitate a acestor țipete este ca jucătoarea de partea cealaltă a fileului să știe că Sharapova a lovit mingea aia de a luat-o naiba”, scrie Blodget.

Fostul mare tenismen american Patrick McEnroe susține că Sharapova nu țipă așa și la antrenamente, ceea ce înseamnă că nu vorbim despre un defect fizic incontrolabil. ”Asta înseamnă că Sharapova țipă intenționat și ar putea să se oprească, dacă cineva cu autoritate i-ar spune asta”, scrie Blodget.

”Urletele Sharapovei sunt o tehnică de intimidare și ar trebui interzise. Astfel, și meciurile ei ar deveni mai amuzant de urmărit. Toate celelalte sportive care țipă, inclusiv surorile Williams, care au popularizat această tehnică de intimidare, ar trebui pedepsite cu avertizare, cu depunctare și apoi cu forfeit”, încheie CEO-ul Business Insider.

Comentatorul Cristian Țopescu nu s-a abținut: „De ce țipă așa Sharapova?!”

Țipetele Sharapovei au revenit în actualitate după finala de Grand Slam disputată sâmbătă, cu Simona Halep. Invitat să comenteze meciul la Antena3, Cristian Țopescu i-a surprins în două rânduri pe telespectatori cu observații la limita eleganței pe care același comentator a impus-o în limbajul sportiv. „Meci interzis minorilor pentru că acești copii și-ar întreba părinții de ce țipă așa Șarapova!”. „Dacă am închide ochii și doar am auzi-o pe Șarapova, am crede cine știe ce”.

Recomandarea video

Mediafax
Fostul șef ANPC a luat „țeapă” cu biletul la concertul Metallica
Digi24
Traian Băsescu: „Ce avem acum e rezultatul organizării ticăloase a alegerilor. N-au dat nicio şansă românilor să înţeleagă ce votează”
Cancan.ro
Pe ce dată s-au despărțit Cabral și Andreea Ibacka, de fapt! Lumea habar nu avea
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Cea mai nefericită combinație pentru România: recesiune plus inflație de 10,7%. Cine a băgat țara în criză
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Românii au ales cel mai frumos oraș din țară: „Are problemele lui, dar la capitolul frumusețe nu se compară”
Digi24
Eroul lui Alex. Mărturia lui Mihail Soare, salvatorul care l-a zărit pe copil cu coada ochiului, din elicopter: Nici nu putea să plângă
Cancan.ro
‼️ANUNȚUL făcut de medici despre starea de sănătate a lui Alexandru, băiețelul de 5 ani dispărut în Sibiu
Ce se întâmplă doctore
Cabral și Andreea Ibacka divorțează. Prima reacție a prezentatorului de la PRO TV
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Astra Arad va produce vagoane de tren cu destinație specială pentru NATO. La ce vor fi folosite
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Telescopul Webb a descoperit două găuri negre care cresc mult mai rapid decât galaxiile lor