Prima pagină » Sport » Simona Halep, învinsă în optimi la Wuhan – UPDATE

Simona Halep, învinsă în optimi la Wuhan – UPDATE

Simona Halep, învinsă în optimi la Wuhan - UPDATE
Jucătoarea de tenis Simona Halep, locul 2 WTA și cap de serie numărul 1, a fost învinsă, miercuri, cu scorul de 6-3, 3-6, 7-5, de britanica Johanna Konta, locul 66 WTA, venită din calificări, în optimile de finală ale turneului de la Wuhan, după ce românca a condus cu 5-1 în decisiv.

Partida a durat două ore și 18 minute.

Simona Halep, încurajată din tribunele arenei principale de la Wuhan de mama sa, a fost surprinsă de jocul la risc, pe marginile terenului, impus de Konta. Jucătoarea născută la Sydney, în Australia, în vârstă de 24 de ani și înaltă de 1,8 metri, a servit foarte bine, mult în exteriorul terenului, apoi a trimis mingea în partea opusă. Românca a fost supusă astfel unor sprinturi constante de-a lungul liniei de fund. De asemenea, sportiva britanică a speculat serviciul slab al Simonei, cu retururi puternice, care au obligat-o pe Halep să joace departe de teren și să lovescă mingea din poziții inconfortabile.

Chiar în aceste condiții, de mobilitate redusă și fără sprijin din serviciu, jucătorea din Constanța ar fi putut tranșa victoria în favoarea ei, pentru că a condus cu 5-1 în decisiv.

Konta a câștigat pe serviciul rivalei la singura minge de break din setul I, apărută în ghemul al doilea. Break-ul a fost suficient pentru ca britanica să-și treacă pe tabelă primul set, cu 6-3, după 34 de minute. În setul al doilea, Halep a reușit primul break la 2-1 în favoarea ei, apoi s-a desprins la 4-1, însă Konta a revenit până la 4-3, cu ghemul al șaptelea câștigat pe serviciul Simonei. Halep a făcut rebreak și a închis setul tot cu 6-3, după alte 44 de minute.

Setul decisiv a lăsat impresia că Johanna Konta acuză efortul depus în cele patru meciuri disputate anterior la Wuhan, două în calificări și două pe tabloul principal, față de numai o partidă jucată de Halep. Românca a reușit un break în primul ghem și pe al doilea în ghemul al cincilea, iar scorul a ajuns la 5-1. Numărul greșelilor neforțate comise de Konta se înmulțise, astfel că victoria părea o formalitate pentru jucătoarea română. Însă Konta a luptat pentru fiecare minge și a devenit din ce în ce mai precisă pe măsură ce recupera diferența față de adversară. Unghiurile largi ale mingilor sportivei britanice au semănat neîncredere în jocul Simonei Halep, care nu a avut nici măcar o dată ocazia să închidă meciul. Crispată și fără soluții, Halep a pierdut șase ghemuri la rând și meciul totodată, după 5-7 în decisiv.

După eliminarea suferită la Guangzhou, în sferturi, în fața unei jucătoare slab clasate, Denisa Allertova, locul 74 WTA, Simona Halep s-a înclinat din nou, de data aceasta în optimile de finală ale Wuhan Open, în urma unei înfrângeri cu o sportivă din afara Top 50 WTA. Pentru Simona Halep ar trebui să urmeze participarea la turneul de la Beijing, din categoria Premier Mandatory, care începe săptămâna viitoare, înaintea finalei sezonului de la Singapore, unde are de onorat ultimul act atins anul trecut.

În faza următoare, Konta o va întâlni pe jucătoarea americană Venus Williams, locul 24 WTA, care a învins-o, miercuri, pe Carla Suarez Navarro (Spania), cap de serie numărul 7 și locul 10 WTA, scor 6-3, 6-4.

Calificarea în optimi este recompensată la Wuhan cu un premiu de 26.000 de euro și cu 105 puncte WTA.

Anul trecut, Halep a fost eliminată în turul doi la Wuhan.

Recomandarea video

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Duș cu apă rece sau caldă: Care este mai sănătos?