Prima pagină » Sport » Simone Tempestini a CÂȘTIGAT Raliul Sibiului și l-a depășit pe Titi Aur la victorii all time

Simone Tempestini a CÂȘTIGAT Raliul Sibiului și l-a depășit pe Titi Aur la victorii all time

Simone Tempestini a CÂȘTIGAT Raliul Sibiului și l-a depășit pe Titi Aur la victorii all time

Simone Tempestini a câștigat Raliul Sibiului pentru a șasea oară consecutiv, impunându-se în toate cele 10 probe speciale, și l-a depășit pe legendarul Titi Aur în clasamentul all time al victoriilor în campionat, ajungând la un total de 53 începând cu 2015.

Clujeanul a fost de neoprit în prima etapă de macadam a sezonului 2025 și nu a pierdut nicio probă specială, iar la final a avut un avantaj de nu mai puțin de 3 minute și 4,2 secunde față de ocupantul locului secund, colegul său de la Napoca Rally Academy, Norbert Maior.

Simone Tempestini a câștigat Raliul Sibiului și l-a depășit pe Titi Aur la victorii all time

Pe locul 3 s-a clasat Andrei Gîrtofan, la 4 minute și 34,4 secunde de lider, după desfășurarea celor aproape 130 de kilometri.

A fost prima etapă internă din acest an în care Tempestini a luat startul la bordul modelului Skoda Fabia Rally2, iar copilot a avut-o pe experimentata Carmen Poenaru. Este a șasea victorie consecutivă și a șaptea pe care pilotul născut în Italia și-o ajudecă la Sibiu.

Datorită acestui succes, Simone Tempestini a ajuns la un total de 53 pe plan intern și l-a depășit oficial pe Titi Aur, care strâns 52 de victorii de-a lungul carierei. Prima etapă câștigată de Tempestini a fost obținută în 2015, la Brașov.

Este al doilea record all time reușit de Tempestini după ce anul trecut a ajuns la titlul cu numărul 9, cu unul mai mult decât Aur. În acest moment, după patru etape, conduce clasamentul general, cu 132 de puncte, fiind urmat de Andrei Gîrtofan, cu 104, iar podiumul este completat de Norbert Maior, cu 85 de puncte.

Se reia pe 3-4 septembrie

„Mă simt onorat să ajung în această postură. Nu m-am gândit niciodată la recorduri, poate nici nu visam la ele, dar tot ce îmi doresc este să evoluez de la etapă la etapă, să fiu tot mai bun. Cu sprijinul partenerilor și al fanilor, cred că pot ajunge mai sus”, a spus Tempestini.

Peste 50 de echipaje au luat startul în cea de-a patra etapă a sezonului intern de raliuri, care a avut și câteva probe spectaculoase. Vineri seară, piloții au avut parte de cursă noaptea, pe Șanta, iar sâmbătă competiția s-a mutat în centrul municipiului Sibiu, după aproape cinci ani de pauză.

Pentru Campionatul Național de Raliuri urmează o pauză pentru vacanță, competiția urmând să se reia în perioada 3-4 septembrie odată cu Raliul Iașului.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Ai băut? Mașina NU mai pornește! Noua regulă UE care schimbă șoselele
Digi24
Câte minute rezistă rușii pe linia frontului: „Situația este de așa natură încât în toamnă va fi fie pace, fie mobilizare”
Cancan.ro
Cum a reușit Matei să copieze la Bacalaureat: 'Nici Einstein nu putea să vină cu asta'
Prosport.ro
Carmen Negoiță, apariție incendiară în costum de baie! În trecut a pozat complet goală
Adevarul
Sesizare penală după controlul la complexul Cosmopolis: Ministrul Mediului reclamă un „atentat la sănătatea publică”
Mediafax
Mulți șoferi fac asta pe caniculă fără să știe că pot fi AMENDAȚI
Click
Secretele lui Djokovic la 39 de ani: dieta și rutina zilnică a marelui campion. La ce a renunțat sportivul care caută un nou titlu la Wimbledon
Digi24
O țară din Balcani reintroduce serviciul militar obligatoriu după 15 ani. Cine va fi chemat în armată
Cancan.ro
TRAGEDIA prin care a trecut Anca Serea. Motivul pentru care primul ei soț a murit la doar 36 de ani
Ce se întâmplă doctore
Intervenția estetică la care Gina Pistol a apelat din nou! E total schimbată: „Nu trebuie să fim toate la fel”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Chery Tiggo 9: SUV-ul chinezesc care vine cu ambiții mari în România
Descopera.ro
Care este orașul din lume cu cei mai mulți oameni?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Nu ratezi nicio fustă, Bulă! Niciuna!
Descopera.ro
Cum au construit romanii drumuri atât de drepte?