Prima pagină » Sport » Suporteri ai echipelor Steaua și Rapid, ridicați în urma unor percheziții

Suporteri ai echipelor Steaua și Rapid, ridicați în urma unor percheziții

Suporteri ai echipelor Steaua și Rapid, ridicați în urma unor percheziții

Treisprezece suporteri ai echipelor Steaua și Rapid au fost ridicați, marți, în urma unor percheziții, fiind acuzați de încăierare și ultraj, după ce s-ar fi bătut la finalul meciului din 14 aprilie, de pe stadionul Giulești – Valentin Stănescu, au declarat oficiali din Poliția Capitalei.

Polițiștii au făcut opt percheziții și au ridicat 13 persoane, dintre care cinci aveau emise pe numele lor mandate de aducere. Acestea au fost aduse pentru audieri la Poliția Sectorului 5, a declarat purtătorul de cuvânt al Poliției Capitalei, Alexandru Niculae.

Dintre cei 13, șapte sunt suporteri ai echipei Steaua și șase sunt suporteri ai Rapidului. Aceștia au fost surprinși în timpul incidentelor din 14 aprilie de camerele de supraveghere sau au fost filmați de oamenii care locuiesc în zonă.

Cei 13 suporteri sunt acuzați de încăierare și ultraj contra bunelor moravuri. Unii dintre dintre aceștia s-ar fi luat la bătaie după meciul Rapid – Steaua, pe străzile Ion Nedeleanu și Vasile Topliceanu.

Anchetatorii au găsit la percheziții bâte și săbii, au precizat sursele citate.

Potrivit unor surse din Poliție, printre cei ridicați în urma perchezițiilor ar fi și un component al echipei de rugby Steaua București.

Meciul dintre Rapid și Steaua, din 14 aprilie, de pe stadionul Giulești – Valentin Stănescu, terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), în derbiul etapei a XXVI-a a Ligii I, a fost marcată de incidente atât la început, cât și spre final.

Partida a început cu o întârziere de aproximativ cinci minute, din cauza fumigenelor, făcliilor și artificiilor aprinse de suporterii de la tribuna a II-a și peluza a doua. Șase torțe au ajuns pe teren, în jumătatea echipei Steaua, fiind necesară intervenția pompierilor pentru a le îndepărta. La solicitarea arbitrului Sebastian Colțescu, organizatorii i-au avertizat pe suporteri prin stația de amplificare, în două rânduri, să nu mai arunce cu artificii și torțe în teren pentru că FC Rapid riscă sancțiuni.

Și la începutul reprizei secunde s-au aprins torțe și fumigene în peluza a doua, dar fără să fie aruncate pe teren.

Jocul a fost întrerupt aproximativ cinci minute, din minutul 83, din cauza obiectelor contondente aruncate de fani pe teren. După ce fundașul stelist Iasmin Latovlevici a refuzat să execute un aut pentru că erau aruncate diverse obiecte spre el, s-a aruncat o sticlă în teren, iar Chiricheș a căzut lovit de un obiect mic. În direcția managerului Mihai Stoica s-a aruncat inclusiv cu un scaun.

Arbitrul Sebastian Colțescu a decis întreruperea meciului, după care a avut loc un meleu între jucătorii și oficialii celor două echipe. Arbitrul i-a invitat pe jucători la vestiare și le-a cerut să nu mai stea în mijlocul terenului. Jucătorii steliști și managerul Mihai Stoica au încercat să ducă o parte din obiecte către oficialii LPF, dar au fost împiedicați de jucătorii și oficialii rapidiști. Imediat după marcarea golului egalizator, Mihai Stoica a ieșit de pe banca de rezerve și a fost lovit de o sticlă aruncată din tribune.

FC Rapid a fost amendat cu 60.000 de lei de Jandarmeria București, după incidentele de la meciul cu Steaua. Clubul a fost sancționat pentru că nu a interzis amplasarea bannerelor publicitare pe gardul care delimitează terenul de tribună și pentru că a permis accesul în arena sportivă a persoanelor aflate în stare de ebrietate sau care aveau asupra lor materiale pirotehnice.
De asemenea, firma de pază a fost sancționată cu amendă în valoare de 1.000 de lei pentru nerespectarea măsurilor stabilite de jandarmi privind prevenirea și combaterea violenței pe stadion.

Totodată, Jandarmeria Capitalei anunța că a identificat două persoane cărora le-au fost întocmite acte de constatare sub aspectul săvârșirii infracțiunii de încercare de a introduce, deținere și folosire de articole pirotehnice în incinta arenei sportive, faptă pentru care aceștia riscă închisoare de la 2 la 5 ani și interzicerea accesului la competițiile sau jocurile sportive pe o perioadă de la 1 la 3 ani. Cele două persoane au fost conduse le sediul secției de poliție competentă teritorial, unde pe baza ordonanței de reținere pentru 24 de ore, emisă de procurorul prezent la desfășurarea meciului, ele au fost reținute pentru continuarea cercetărilor.

Au mai fost aplicate nouă sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 1.750 de lei, pentru proferarea și scandarea de injurii la adresa forțelor de ordine, precum și refuzul de a se supune la efectuarea controlului corporal preventiv și al bagajelor.

În 16 aprilie, de Comisia de Disciplină a LPF a sancționat clubul Rapid cu disputarea a șase etape fără spectatori și 90.0000 penalitate sportivă, iar managerul FC Steaua, Mihai Stoica, cu cinci luni de suspendare și 10.000 de lei penalitate, declarau pentru MEDIAFAX surse din cadrul ligii.

Incidentele de la partida Rapid – Steaua i-au adus, de asemenea, team-managerului FC Rapid, Dănuț Perjă, o suspendare de o lună și o penalitate de 320 de lei. Antrenorul echipei Rapid, Marian Rada, tehnicianul Stelei, Laurențiu Regchecampf și team-managerul stelist Marius Ianuli au primit fiecare sancțiuni cu 320 de lei penalitate sportivă.

Recomandarea video

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Rusia oferă primele detalii despre presupusul atac ucrainean asupra reşedinţei lui Putin. Cum descrie Moscova evenimentele
Cancan.ro
Prima imagine cu Dan Petrescu după chimioterapie: boala l-a topit pe picioare. E de nerecunoscut
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Capcana celui mai amplu experiment demografic: cum a modelat China o generație care nu mai vrea copii
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Lumea filmului, în doliu. A murit îndrăgitul actor care a jucat în cel mai bun serial din toate timpurile
Digi24
Vladimir Putin a transmis rușilor cel mai scurt mesaj de Anul Nou de la începutul războiului. Ce le-a spus dictatorul
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Leacuri de mahmureală: Cum faci să elimini alcoolul repede?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Inteligența Artificială supraestimează inteligența oamenilor. Ce au descoperit cercetătorii?