Prima pagină » Sport » Vali Crețu, reacție categorică după victoria FCSB în preliminariile Ligii Campionilor: „Mi se ia dreptul la muncă. Am și eu doi copii acasă”

Vali Crețu, reacție categorică după victoria FCSB în preliminariile Ligii Campionilor: „Mi se ia dreptul la muncă. Am și eu doi copii acasă”

Vali Crețu, reacție categorică după victoria FCSB în preliminariile Ligii Campionilor: „Mi se ia dreptul la muncă. Am și eu doi copii acasă”

Valentin Crețu a profitat de victoria FCSB în preliminariile Ligii Campionilor și a ieșit la atac. Ținta sa: FRF, care prin regula folosirii unui jucător eligibil pentru U21, îngrădește dreptul la muncă, potrivit fundașului dreapta al „roș-albaștrilor”.

După ce FCSB a început cu dreptul campania europeană, 3-1 cu Inter Club d’Escaldes, din Andora, Crețu a vorbit răspicat despre ceea ce-l doare mai tare: regula U21, care-l scoate din echipa de bază pentru meciurile de campionat.

„Trebuia să-i rupem, dar era s-o dăm de gard”

La 36 de ani, Crețu spune că încă chef de fotbal și dorință să se joace la cel mai înalt nivel, dar nu poate face asta din pricina regulii impuse de FRF pentru partidele din Liga 1.

„Îmi place să joc din 3 în 3 zile, dar să vedem cu regula asta (n.r. – regula U21). Mă simt bine, vreau să joc cât mai mult, mi-aș dori să joc din 3 în 3 zile. Nu este ușor nici pentru mine, mă pregătesc, vreau să joc, simți un pic cum îți ia dreptul la muncă, dar ce pot eu să fac?! Îmi fac treaba cât mai bine pe teren atât timp cât joc. Am și eu doi copii acasă, nu mă simt confortabil” – Vali Crețu

Despre partida cu Inter Club d’Escaldes, fundașul campioanei a recunoscut că FCSB a redus turația motoarelor în repriza secundă, iar asta era să-i coste pe „roș-albaștrii”.

„La 3-0 trebuia să mai marcăm, să ne facem jocul mai liniștit. În fotbal, dacă nu joci serios și concentrat până fluieră arbitrul, se poate întâmpla orice. A ratat Miculescu, în loc să facem 4-1, era să se facă 3-2. Nu ne permitem să facem lucruri din astea, sperăm să fie ultimul meci în care se întâmplă asta.

Nu știu dacă ne-am relaxat, dar am intrat puțin în jocul lor în a doua repriză. Un pic te adoarme, dar sperăm să fie ultimul joc în care ne-am relaxat. În retur trebuie să-i luăm mai de sus, să nu mai ratăm ocaziile pe care le-am ratat. Să-i luăm în presing, să marcăm repede. Trebuie să joci cu capul, inteligent.

Nu este o echipă rea, s-a schimbat mult fotbalul. Nu mai trebuie să iei adversarul cu nasul pe sus. Mă bucur că am câștigat, scorul putea fi mai mare, dar e o victorie meritată”, a mai declarat Crețu.

Gigi Becali, mesaj pentru jucători: „La revedere!”

Imediat după meciul din Ghencea, Gigi Becali a intervenit prin telefon la Digi Sport și a criticat prestația câtorva jucători. Finanțatorul FCSB s-a arătat dezamăgit de atitudinea fotbaliștilor lui Charalambous.

„A fost vorba de relaxare… Dar, de ce să mai alerge, de ce să mai obosească Tănase?! A dat cu călcâiul, dar pentru ce să mai obosească el?

Normal că sunt supărat! Cum adică?! Așa se joacă fotbalul? Când ai 3-0, dai 4-0, 5-0 unei echipe ca asta. Mai aveam puțin și luam golul ăla, se făcea 3-2 și aveam emoții. Nu e normal să se joace fotbalul așa. Dacă ești profesionist, dai 5-6 goluri. Nu stăm să dormim pe teren. Ei au primit un gol cadou.

Problema a fost la toată echipa. Șut a jucat extraordinar în prima repriză, dar în a doua, la ce să mai obosească?! Am înțeles atitudinea de la început, dar nu am înțeles ce s-a întâmplat după pauză. Nu i-am mai înțeles pe Șut și Tănase.

De la Ștefănescu atât te aștepți: a dat un gol, atât poate el. Nu ai ce să-i ceri mai mult, ăsta e nivelul lui.

Nu l-am menajat pe Olaru, dar trebuie să jucăm fotbal, nu putem să dăm toate mingile la adversar! Nu a avut prezență în joc, nu a avut nicio realizare. Iar dacă n-ai nicio realizare în joc, la revedere! Una e prietenia, alta e respectul pentru jucător. Îl respectăm pe Olaru mai mult decât pe toți ceilalți din echipă, dar aici e vorba de calificare, de bani mulți. Nu stăm să-i respectăm pe jucători de dragul amintirilor. Pe teren, respectul se câștigă doar prin joc. Poți să fii tu oricine… Joacă prea decisiv, nu ești computer. Picioarele nu sunt computer. Dacă joci prea decisiv… Nu a avut realizări nici la mijlocul terenului, nu a câștigat dueluri. Atunci, la revedere!”, a reacționat Gigi Becali.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

FCSB, 3-1 cu Inter Club d’Escaldes în turul 1 al Ligii Campionilor/Gigi Becali a pus tunurile pe fostul dinamovist Politic: „Slab!”

Situația lui Alibec, subiectul fierbinte din cantonamentul FCSB-ului. MM Stoica anunță o posibilă surpriză pregătită de campioana României

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ședință a coaliției de guvernare în urma tensiunilor generate de recesiunea tehnică
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Ex-soția vedetei Antena 1 s-a combinat cu multimilionarul Cosmopolis. De Sfântul Valentin, a scos-o la o înghețată
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Nicușor Dan, absent de la München, în timp ce Maia Sandu a avut întâlniri cu greutate. Capcana marginalizării
Mediafax
Rubio se întâlnește cu Orbán la Budapesta, în contextul în care SUA și Ungaria urmează să semneze un acord nuclear civil
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Primele imagini cu ucigașul lui Gheorghe Chindriș. Tânărul de 26 de ani a fost capturat de forțele speciale SIAS
Ce se întâmplă doctore
Abia dacă o mai recunoști! Cum arată în prezent Alina Vidican, fosta soție a lui Cristi Borcea. Operațiile estetice au schimbat-o complet
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Nu trafica doar persoane: Jeffrey Epstein a încercat, fără succes, să aducă două mașini rare în SUA
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Bătaie pe Facebook între părinți și profesori: Se interzic stilourile cu ștergere în școli? (P)