Prima pagină » Sport » Zeljko Kopic s-a plâns de probleme de LOT, după ce Dinamo a fost învinsă de olteni. Ce spune despre meciurile de pe Arena Națională

Zeljko Kopic s-a plâns de probleme de LOT, după ce Dinamo a fost învinsă de olteni. Ce spune despre meciurile de pe Arena Națională

Zeljko Kopic s-a plâns de probleme de LOT, după ce Dinamo a fost învinsă de olteni. Ce spune despre meciurile de pe Arena Națională

Universitatea Craiova a învins Dinamo București, 2-0, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii, iar antrenorul dinamovist Kopic a vorbit despre partidă, lot și a spus de ce nu-i place să joace pe Arena Națională.

Au marcat Ștefan Baiaram (53), Alexandru Mitriță (62).

În play-off conduce FCSB, 39 de puncte, urmată de Universitatea Craiova, 36 de puncte, şi CFR Cluj, 34 de puncte. Dinamo este pe locul 5, cu 29 de puncte.

Zeljko Kopic s-a plâns de probleme de lot, după ce Dinamo a fost învinsă

„Cred că le-am blocat bine partea dreaptă, unde au jucat Mitriță și Bancu, cu Costin și Sivis. Nu și-au creat ocazii. Am fost foarte buni și pe tranziție, ne-am creat și noi câteva oportunități. În repriza a doua, au marcat la prima lor ocazie. Apoi am mărit ritmul din punct de vedere ofensiv. Nu am avut contraatacuri până la golul fantastic al lui Mitriță, iar la scorul de 2-0 cred că meciul s-a încheiat.

Nu pot spune că nu ne-am luptat. Jucătorii au dat totul, avem limitele noastre, dar nu am văzut ca echipa Craiovei să aibă mari ocazii de gol. Ei au marcat, noi nu. Asta este. Nu este bine când pierzi o partidă, însă nu am foarte multe lucruri de reproșat jucătorilor. Este dificil să menții același ritm timp de 90 de minute, mai ales în fața unui adversar foarte bun din punct de vedere ofensiv. Reacția lui Baiaram a fost excelentă, iar apoi le-am oferit mai mult spațiu. Dacă am fi reușit să marcăm, cred că meciul ar fi fost mai echilibrat”, a spus Zeljko Kopic.

Antrenorul dinamovist a continuat: „Am spus deja că, în această perioadă, în care am ajuns în play-off, ne-am epuizat toate resursele, iar jucătorii au dat totul, până la limită. E normal ca, în astfel de condiții, să apară accidentări. În privința celorlalți jucători, sper să revină săptămâna viitoare. Vrem să luptăm, să obținem puncte, însă trebuie să înțelegem situația în care ne aflăm. Păscălău și Soare sunt jucători tineri, Păscălău a jucat la echipa națională U19, iar Soare are meciuri în liga a doua. Au talent și un viitor în Superligă, însă nu este ușor să te adaptezi în play-off. A fost momentul potrivit să le dau minute, să simtă că fac parte din echipă și să le dau energie, pentru a lupta să se adapteze la acest nivel”.

Mai avem 5 meciuri, dintre care 4 pe Arena Națională. Vom vedea ce jucători vom avea la dispoziție, vom pregăti fiecare meci la maximum și vom încerca să îi motivăm pe jucători, dar și să începem pregătirile pentru sezonul viitor.Am discutat deja: toți știm că suprafața de pe Arcul de Triumf nu este una bună, dar acolo jucătorii se simt foarte bine. Aici (n.r. – Arena Națională) nu simt același nivel de energie ca acolo, însă trebuie să rezolvăm această problemă, să continuăm, să ne adaptăm și să obținem rezultate bune pe acest stadion. Trebuie să respectăm clubul și să ne respectăm suporterii. Nu putem spune că vom juca doar cu jucători tineri, trebuie să ne luptăm și să dăm totul. Însă, dacă va exista posibilitatea, cu siguranță le vom da șansa și celor mai tineri. Totuși, trebuie să jucăm la cel mai înalt nivel și să încercăm să obținem puncte – Zeljko Kopic

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Presa germană: România, prinsă în focul încrucișat al războiului Rusiei împotriva Ucrainei
Digi24
„Ura, suntem live!”. Aventurile Dianei Șoșoacă la Moscova: laudă Kremlinul și se plânge că nu merge Facebook. Meta e interzisă în Rusia
Cancan.ro
O fetiță de doar 7 ani a murit la o piscină celebră din București. Ireal ce făceau părinții ei în acest timp
Prosport.ro
FOTO. Cristina ICH, apariție răvășitoare în dormitor: „Femeia fatală”
Adevarul
De ce au abandonat împărații romani Dacia. Motivele uneia dintre cele mai controversate decizii din istoria Imperiului Roman
Mediafax
Director CNAIR: Nivel insuficient de mobilizare pe șantierele unui lot al A0 Nord
Click
Monica Anghel, critică dură la adresa industriei muzicale. O singură artistă a impresionat-o cu adevărat: „Este la alt nivel”
Digi24
Ziua în care patru bombe nucleare au căzut pe teritoriul Spaniei. O tragedie aviatică ale cărei urmări se simt și 60 de ani mai târziu
Cancan.ro
BREAKING‼️ E cod ROȘU😲 ANM anunță prăpăd și recomandă să NU ieșiți din case↘️
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de la țară a lui Cheloo. Rapper-ul a lăsat în urmă viața agitată de la oraș și s-a mutat în Breaza. Are o curte imensă
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Video / Skoda Octavia Facelift 2.0 TDI. De ce rămâne una dintre favoritele românilor
Descopera.ro
De ce generațiile mai tinere par să îmbătrânească mai repede și cum le afectează asta sănătatea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă merge la Balul Bobocilor şi pune ochii pe o tipă: - Vrei să dansezi?
Descopera.ro
De ce ceștile japoneze de ceai nu au toartă?