Prima pagină » Știri » Chirii în valoare de aproape 70.000 €, plătite lunar de Poliția Capitalei! Anchetatorii, evacuați din vechile sedii (EXCLUSIV)

Chirii în valoare de aproape 70.000 €, plătite lunar de Poliția Capitalei! Anchetatorii, evacuați din vechile sedii (EXCLUSIV)

Andrei Dumitrescu
Chirii în valoare de aproape 70.000 €, plătite lunar de Poliția Capitalei! Anchetatorii, evacuați din vechile sedii (EXCLUSIV)

Poliția Capitalei plătește chirii în valoare de aproape 70.000 de euro pe lună, după ce secții întregi, care funcționau în foste vile naționalizate, au fost evacuate de foștii proprietari și mutate în clădiri de birouri. În același timp, zeci de alți polițiști, care lucrau la diferite structuri, au fost mutați în spații private după ce s-a ajuns la concluzia că vechile sedii în care lucrau stăteau să se prăbușească peste ei.

Încă de la începutul anilor 2000 Poliția Capitalei a început să-ți ridice problema mutării mai multor secții care funcționau în foste vile naționalizate care fuseseră retrocedate foștilor proprietari. Era vorba despre secții situate în zone centrale ale Bucureștiului, așa cum era cazul Secțiilor 1, 2 și 10.

Dacă pentru Secția 1 s-au găsit bani și teren pentru costrucția unei clădiri moderne, în ce privește Secția 2 și Secția 10 a fost necesar să se caute spații de închiriat, pe piața imobiliară.

Astfel, Secția 2 a fost mutată într-un bloc de birouri, cu pereții din sticlă, situat în strada Promoroacă numărul 10, sector 1, unde a ocupat o suprafață de 1137 de metri pătrați. Potrivit unui răspuns oferit de Poliția Capitalei la solicitarea Gândul.ro, instituția s-a învoit să plătească 13.312 euro pe lună.

În același timp, Secția 10 Poliție a fost instalată într-un spațiu de numai puțin de 4.689 de metri pătrați, în strada Valeriu Braniște, numărul 9, sector 3. Prețul chiriei, comunicat de Serviciul Logistică din cadrul Direcției Generale de Poliție a Municipiului București (DGPMB), este de aproape 40.000 de euro pe lună, mai precis suma de 37.512 euro, fără TVA.

A treia secție de poliție din București care funcționează într-un spațiu pentru care statul plătește chirie, este Secția 23. Înființată după Revoluție, când Capitala număra numai 22 de secții, unitatea de poliție a fost amenajată într-o clădire de 1430 de metri pătrați, din strada Rodnei numărul 52, sector 3, pentru care DGPMB plătește, astăzi, 1716 euro pe lună, fără TVA.

Problemele locative ale polițiștilor sunt departe de a fi rezolvate

În afara celor trei secții, Poliția Capitalei a anunțat că nici Brigada de Poliție Rutieră nu are casa ei. Potrivit sursei citate, contractul de închiriere s-a semnat încă din anul 2014. Pentru o suprafață de 1.678 de metri pătrați 13.312 euro, adică exact aceeași sumă achitată și pentru chiria Secției 2.

Poliția Capitalei plătește chirie și pentru camerele în care funcționează Serviciul de Investigare a Criminalității Economice, structura centrală, evacuat din fostul sediu al instituției aflat, momentan, în renovare.

Pentru SICE, instituția achită, lună de lună, puțin peste 4.700 de lei, adică undeva la aproximativ 1.000 de euro, pentru un spațiu din Piața Presei Libere care aparține RAPPS, fapt care justifică și prețul mic, calculat direct în lei.

Tot într-o clădire care aparține statului a fost mutat și Serviciul de Investigații Criminale Sector 4, care, contra sumei de 3.525 de lei a primit un acoperiș pe strada Brâncoveanu numărul 8, care măsoară 100 de metri pătrați.

Ca urmare, Poliția Capitalei plătește, lunar, aproximativ 70.000 de euro numai pentru chirii, în condițiile în care, potrivit unor surse din Poliție, problemele de ordin locativ ale anchetatorilor nu sunt nici pe departe rezolvate.

Iar aceasta se întâmplă deoarece clădirile de birouri nu au fost concepute pentru a deservi nevoile unei unități de poliție, care are nevoie, printre multe altele, de camere de anchetă, spații pentru arhive, pentru păstrarea probelor în condiții optime și chiar spații de reținere.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Tensiuni maxime. Americanii au lovit 140 de ținte din Iran. Teheranul atacă Bahrainul, Iordania, Qatarul, Omanul și Kuweitul
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Simona Halep, prima reacție după ce s-a afişat la Wimbledon cu afaceristul Dorin Mateiu
Adevarul
Pensionar la 40 de ani? Strategia radicală prin care tot mai mulți tineri își cumpără libertatea. Cum se aplică în România
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Ce a scris Ann Widdecombe în ultimele minute de viață. Mesajele fostei deputate au fost făcute publice
Digi24
Un oraș european sufocat de turiști interzice accesul cu mașina în centrul vechi pe timpul verii. Ce amenzi riscă șoferii
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
O singură modificare minusculă ar putea explica cum trec virusurile de la lilieci la oameni