Prima pagină » Știri » CIBERNETICĂ. Hackerii au atacat firma de avocatură care îi reprezintă pe artiștii Lady Gaga, Drake și Madonna. Care sunt revendicările atacatorilor

CIBERNETICĂ. Hackerii au atacat firma de avocatură care îi reprezintă pe artiștii Lady Gaga, Drake și Madonna. Care sunt revendicările atacatorilor

CIBERNETICĂ. Hackerii au atacat firma de avocatură care îi reprezintă pe artiștii Lady Gaga, Drake și Madonna. Care sunt revendicările atacatorilor
„Febra” cumpărăturilor online: Ce trebuie să faci ca să nu ți se fure banii de pe card / Sursa FOTO: Pixabay

Firma de avocatură folosită de vedetele din A-list, inclusiv Rod Stewart, Lil Nas X și Robert De Niro, a fost atacată de hackeri. Până în acest moment nu se cunosc revendicările hackerilor, neștiindu-se nici dacă reprezentații firmei vor dori să negocieze cu aceștia, scriu cei de la BBC.

Detaliile loviturii date de hackeri:

Site-ul Grubman Shire Meiselas & Sacks este lovit, iar hackerii susțin că au 756 GB de date, inclusiv contracte și e-mailuri personale.

Atacatorii au eliberat o captură de ecran a unui contract cu Madonna, solicitându-se totodată plata.

Firma de avocatură din New York spune că și-a notificat clienții și că lucrează cu experți în securitate cibernetică.

Până în acest moment, nu se știe ce sumă cer hackerii și dacă firma de avocatură negociază cu ei.

Firma de avocatură a declarat într-un comunicat de presă: „Putem confirma că am fost victimele unui atac cibernetic. Am notificat clienții și personalul nostru. Am angajat experți care specializați în acest domeniu și lucrăm pentru a aborda aceste probleme.”

Site-ul companiei afișează doar un logo, dar înregistrările istorice ale site-ului arată o listă de clienți cu peste 200 de persoane și companii cu profil înalt.

Printre muzicieni se numără Sir Elton John, Barbra Streisand, Barry Manilow, Rod Stewart, Lady Gaga, Lil Nas X, The Weeknd, Madonna, U2 și Drake.

Alți clienți renumiți sunt Andrew Lloyd Webber, Priyanka Chopra, Robert De Niro, Sofia Vergara, Activision, Inc, Sony Corp, LeBron James și Mike Tyson.

„Companiile din această poziție nu au la dispoziție opțiuni bune”, a spus Brett Callow, analistul amenințărilor la Emsisoft. „Neplata cererii va avea ca rezultat publicarea informațiilor; în schimb, dacă plata cerută va fi achitată, hackerii promit să șteargă datele furate.

„Aceste incidente devin din ce în ce mai obișnuite și sunt tot mai frecvente. De asemenea, incidentele care implică firme de avocatură sunt și mai numeroase, datorită sensibilității datelor pe care le dețin.”

Casa de avocatură și unele dintre celebrități au fost abordate pentru comentarii suplimentare.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trei surori au ajuns la 103, 104 și 109 ani. Secretul care îi INTRIGĂ pe cercetători
Digi24
EXCLUSIV Mircea Cărtărescu, în mijlocul unei controverse după o poză editată cu AI de la întâlnirea sa cu papa. Reacția scriitorului
Cancan.ro
Surpriză de proporții! Câte zile de caniculă anunță meteorologii Accuweather pentru luna iulie, în România
Prosport.ro
FOTO. Cea mai sexy fotbalistă din lume s-a logodit cu starul de la Insula Iubirii! Cum arată tânăra
Adevarul
Pace istorică între SUA și Iran? Ce va însemna asta pentru buzunarele românilor
Mediafax
ÎNTÂLNIRE SURPRIZĂ între Nicușor Dan și unul dintre cei mai mari contestatari ai lui Bolojan
Click
Mirabela Dauer, mărturisiri dureroase despre fiul ei pe care nu l-a mai văzut de peste două decenii: „Nu mi-a zis mamă niciodată”
Digi24
VIDEO Nicușor Dan: „20 de ani m-am luptat cu sistemul. Nu poți să te lupți cu sistemul, când ești șeful lui”
Cancan.ro
Magicianul Daniel a fost dat dispărut pe 14 iunie 2026. După 10 zile, l-au găsit MORT 😲
Ce se întâmplă doctore
Magda Pălimariu, apariție de senzație în Grecia. Fotografiile în costum de baie i-au cucerit pe fani
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Când va fi finalizat lotul 1 de pe Autostrada A0 Nord? Anunțul constructorului român
Descopera.ro
Linii vechi de 2.000 de ani, desenate în deșert. Cine le-a creat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – O să-i zic nevestei tale că te culci cu secretara!
Descopera.ro
Apa ar putea fi de fapt două lichide diferite, sugerează Inteligența Artificială