Prima pagină » Coronavirus » SPRIJIN. Cadrele medicale din România primesc măști medicale de la Comisia Europeană. Care sunt criteriile conform cărora sunt distribuite

SPRIJIN. Cadrele medicale din România primesc măști medicale de la Comisia Europeană. Care sunt criteriile conform cărora sunt distribuite

SPRIJIN. Cadrele medicale din România primesc măști medicale de la Comisia Europeană. Care sunt criteriile conform cărora sunt distribuite

România se numără printre cele 18 state europene, respectiv 17 state membre UE și Regatul Unit, care primesc, în zilele următoare, 1,5 milioane de măști pentru a proteja cadrele medicale împotriva noului coronavirus.

Setul de 1,5 milioane de măști din partea UE face parte dintr-o nouă achiziție de 10 milioane de măști, finanțată de Comisie, în cadrul Instrumentului pentru sprijin de urgență, cu scopul de a oferi ajutor direct statelor membre pentru a atenua consecințele imediate ale pandemiei și pentru a anticipa nevoile legate de relaxarea restricțiilor și de redresarea economică, a anunțat, vineri, Reprezentanța Comisiei Europene în România.

Stella Kyriakides: „Facem tot ce putem pentru a sprijini statele membre să obțină echipamente de protecție pentru cadrele medicale din prima linie”

Măștile au fost împărțite conform unei metodologii științifice elaborate de Centrul European pentru Controlul Bolilor (ECDC), în funcție de date epidemiologice, nevoile țărilor și accesul la echipamente, a precizat purtătorului de cuvânt al Comisiei Europene responsabil de sănăttatea publică, Stefan de Keersmaecker.

Cele 18 state sunt, conform enumerării reprezentantului Comisiei: Regatul Unit, Austria, Polonia, Malta, Cipru, Danemarca, Suedia, Finlanda, Țările de Jos, Franța, Italia, Slovenia, Croația, Grecia, România, Bulgaria, Slovacia și Ungaria.

„Facem tot ce putem pentru a sprijini statele membre să obțină echipamente de protecție pentru cadrele medicale din prima linie. Ele sunt eroii contemporani ai Europei. Această acțiune reprezintă solidaritatea UE în acțiune și este menită să contribuie la satisfacerea nevoilor sistemelor de sănătate europene, fiind mobilizate 3 miliarde EUR de la bugetul UE pentru a sprijini în mod direct eforturile statelor membre. Rămânem neclintiți în angajamentul nostru: împreună, putem câștiga această luptă”, a declarat Stella Kyriakides, comisarul pentru sănătate și siguranță alimentară.

Cele 10 milioane de măști vor fi livrate în următoarele șase săptămâni statelor membre și regiunilor care au nevoie de ele, în tranșe săptămânale de 1,5 milioane de măști.

Potrivit Reprezentanței CE, aceste livrări au loc în plus față de sutele de mii de măști livrate deja din rezerva rescEU de echipamente medicale în ultimele săptămâni, precum și față de asistența mobilizată prin intermediul Mecanismului UE de protecție civilă.

Acum câteva săptămâni, în 24 aprilie, Comisia a decis să mobilizeze, în cadrul Instrumentului pentru sprijin de urgență (ESI – Emergency Support Instrument), 320 de milioane EUR pentru acțiuni de sprijin de urgență, din care 100 de milioane EUR sunt destinate unor produse sanitare esențiale, care vor fi achiziționate în lunile următoare.

Conform celei mai recente raportări publicate de Institutul Național de Sănătate Publică, până la data de 3 mai, 1 din 7 cazuri de infecție cu noul coronavirus în România a fost înregistrat la personal medical. Este vorba de 1.771 de cadre din domeniul sanitar, respectiv 13,1% din cazurile confirmate cu această infecție.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Volodimir Zelenski, îmbrăcat în costum, a ajuns la Mar-a-Lago și a fost întâmpinat de Donald Trump
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
Gigi Becali a pierdut o avere dintr-un foc, dar nu-i pasă: „Am dat 14.000.000 de euro din banii mei”
Adevarul
Șoferii de mașini hibride, de trei ori mai expuși riscului de deces decât cei cu mașini pe benzină. Care este motivul
Mediafax
CCR nu a dat decizia pe pensiile magistraților din cauza lipsei cvorumului. Decizia s-ar putea lua luni
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Fostul preşedinte al Curţii, Augustin Zegrean, despre actuala decizie a CCR: „Duminica nu se judecă nicăieri în lume”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
De ce, indiferent cât ai mâncat, mai ai loc și pentru desert?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Ce se întâmplă în corpul tău atunci când ești mahmur?