Prima pagină » Știri politice » Bilanţul lui Sorin Grindeanu la Transporturi:”392 de kilometri de AUTOSTRADĂ şi drum expres dintr-un total de aproape 1.300 cât are România”

Bilanţul lui Sorin Grindeanu la Transporturi:”392 de kilometri de AUTOSTRADĂ şi drum expres dintr-un total de aproape 1.300 cât are România”

Oana Zvobodă
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu / Sursa foto: Alexandra Pandrea (GANDUL)

Preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a fost întrebat, în emisiunea Insider politic, difuzată sâmbătă la Prima TV, ce bilanţ are ca ministru al Transporturilor.

Acesta a afirmat că în mandatul său de trei ani şi jumătate, au fost construiţi 392 de kilometri de autostradă şi drum expres „dintr-un total de aproape 1.300 cât are România”.

”Eu spun că rămân multe lucruri: 392 de kilometri de autostradă şi drum expres dintr-un total de aproape 1.300 cât are România. Deci, în aceşti trei ani, s-a făcut o treime din totalul numărului de kilometri de autostradă. Nu m-aţi văzut pe mine să scad ritmul nici o secundă în aceşti trei ani şi jumătate. Ca să vă dau două exemple.

În luna iunie, chiar dacă vom pleca de la minister, alţi 100 de kilometri se vor da în circulaţie în România. Până la sfârşitul anului, într-o desfăşurare normală, în jur de 250 de kilometri noi vor fi daţi în circulaţie. Ăsta e un lucru bun. Şi mi-aş dori ca cine vine după să păstreze acest ritm. Să poată să-l păstreze, dacă nu chiar să-l îmbunătăţească, bineînţeles. Tot timpul e loc de mai bine”, a spus liderul PSD.

Sorin Grindeanu a explicat că, în luna iunie, vor fi inauguraţi noi kilometri pe autostrada care leagă Moldova de Capitală.

”În luna iunie vom da în circulaţie alţi 30 de kilometri între Ploieşti şi Buzău, adică de la Mizil la Pietroasele, iar până la sfârşitul anului şi bucata lipsă de lângă Buzău, adică cea de la Pietroasele care face legătura cu podul peste Buzău. De la Bucureşti până la Bacău pe autostradă. Şi undeva, la jumătatea anului viitor, veţi merge până la Paşcani, contractele fiind atribuite, se lucrează”, a afirmat ministrul Transporturilor.

Sorin Grindeanu a anunţat zilele trecute că nu va mai continua în funcţia de ministru al Transporturilor chiar dacă PSD va rămâne la guvernare.

CITEȘTE ȘI:

Expert în FISCALITATE, despre prioritățile viitorului Guvern: „Reducerea cheltuielilor, creșterea colectării”. Ce spune despre posibila creștere a TVA

George Simion vrea anticipate: „Unirea forțelor, cât mai repede alegeri și un Guvern stabil”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alarmă pentru tineri: conservantul alimentar care apare în tot mai multe cazuri fatale
Digi24
Unul din cei mai importanți bancheri din Rusia are vești proaste pentru Putin. „Vom ajunge la o criză socială”
Cancan.ro
Imaginile verii de la mare! A “pupat” gardul și a lustruit Audiul. De fapt, “distracția” a avut loc în parcarea de la LOFT
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Minunea de la Cluj: satul care și-a dublat populația cu o strategie neașteptată. Case și terenuri pentru tineri
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Nicușor Dan, apariție surpriză la Făgăraș. Ținuta în care a fost surprins președintele
Digi24
Cine sunt cele trei personalități din lume care pot călători fără pașaport. Explicațiile din spatele acestor excepții
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Motorina s-a ieftinit cu aproape 70 de bani. Ce prețuri afișează astăzi benzinăriile
Descopera.ro
Un meteorit marțian rar păstrează indicii nemaivăzute despre interiorul Planetei Roșii
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Manuscrisele vechi ascund un secret care nu este scris în cerneală, relevă noi cercetări