Prima pagină » Actualitate » Călătoriile solo nu le mai sperie pe FEMEI. Acestea aleg tot mai des să plece în vacanță pe cont propriu. Care sunt cele mai sigure destinații

Călătoriile solo nu le mai sperie pe FEMEI. Acestea aleg tot mai des să plece în vacanță pe cont propriu. Care sunt cele mai sigure destinații

Bianca Dogaru

Piața turismului cunoaște o transformare semnificativă pe măsură ce tot mai multe femei aleg să călătorească singure. Potrivit datelor recente, 14% dintre femei optează pentru călătorii fără compania familiei, prietenilor sau a partenerilor de viață. 

75% dintre femei călătoresc în propriile țări

Un procent semnificativ, de 75%, dintre femeile care călătoresc singure aleg destinații din propriile țări. Această tendință este probabil influențată de considerente legate de siguranță. În Germania, Italia, Spania, Regatul Unit, Franța, SUA, Japonia, Polonia, Brazilia și Australia, femeile preferă să exploreze localitățile și atracțiile naționale.

Femeile din Spania, Italia și Japonia sunt printre cele mai aventuroase, alegând frecvent să călătorească în destinații internaționale. Aceste călătoare se remarcă prin curajul și dorința de a descoperi culturi și peisaje noi, contribuind la diversificarea experiențelor turistice globale.

Europencele conduc clasamentul

Europencele conduc clasamentul femeilor care călătoresc singure, cu un număr mare de călătoare din Germania, Regatul Unit și Franța. Aceste țări sunt urmate de Statele Unite și Italia, demonstrând un interes crescut pentru călătoriile solo în rândul femeilor din aceste regiuni.

Siguranța este un factor esențial pentru femeile care călătoresc singure. Femeile aleg destinațiile în funcție de nivelul de siguranță perceput, preferând adesea locații cunoscute și bine evaluate din acest punct de vedere. Acest aspect influențează major decizia de a călători și destinațiile alese.

Trendul călătoriilor solo devine tot mai popular

În Germania, Italia și Spania, trendul călătoriilor solo în rândul femeilor este tot mai actual. Femeile din aceste țări își manifestă din ce în ce mai des dorința de independență și aventură, alegând să exploreze atât destinații interne, cât și internaționale.

Statele Unite și Australia sunt, de asemenea, destinații populare pentru femeile care călătoresc singure. Aceste țări oferă o gamă variată de atracții și sunt recunoscute pentru nivelul ridicat de siguranță și ospitalitate, fiind preferate de femeile din diverse părți ale lumii.

Viitorul călătoriilor solo pentru femei arată promițător, cu o tendință clară de creștere a numărului de femei care aleg să călătorească independent. Agențiile de turism și operatorii de călătorii vor trebui să se adapteze acestei schimbări, oferind pachete personalizate și servicii care să răspundă nevoilor specifice ale femeilor călătoare.


Sursa: Digi 24

Foto caracter ilustrativ / Sursa foto: Shutterstock

CITEȘTE ȘI:

Cele mai îndrăgite EMOTICOANE sunt pe cale să dispară. Unul dintre acestea era printre cele mai folosite în conversațiile online

Tot mai multe țări din Europa sunt dispuse să adopte săptămâna de lucru de PATRU zile

Creștere EXPLOZIVĂ a prețului energiei electrice în România. A treia lună consecutivă de scumpiri vine cu o majorare de 50% 

Românii nu își permit alimente de bună calitate. Țara noastră este în topul SĂRĂCIEI alimentare din Uniunea Europeană

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
NU renunța la cafea! Un studiu amplu schimbă tot ce știam până acum
Digi24
Ce voia, de fapt, să anunțe Pete Hegseth la reuniunea NATO de la Bruxelles. Planul a picat după ce i-a fost prezentat lui Marco Rubio
Cancan.ro
Singura școală din București unde toți elevii au luat sub 5 la Evaluarea Națională 2026
Prosport.ro
Ce imagini! Cum arată la 25 de ani „cea mai frumoasă fată din lume”: s-a căsătorit!
Adevarul
Contradicții între declarațiile lui Bolojan și rapoartele CJ Bihor în dosarul azilelor ilegale: „Am avut o colaborare bună” apare în documente
Mediafax
ATENȚIE, dacă stai pe scaun peste 30 de minute! Ce au descoperit cercetătorii în 12 ani de studiu
Click
Toți au crezut că i-a furat soția lui Bordea. Acum, Spike rupe tăcerea. Adevărul despre relația cu Livia: „Ți-ai făcut o carieră pe numele ei”
Digi24
Ucraineanca Anastasia Berezovska, căutată de Interpol în cazul exploziei din Monaco
Cancan.ro
DOLIU în lumea radioului! A murit Anne-Marie Ionescu
Ce se întâmplă doctore
Gina Pistol, apariție spectaculoasă în costum de baie. Imaginea care a atras toate privirile fanilor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Oltcit, relansat la Craiova sub umbrela Ford? Cum ar putea arăta
Descopera.ro
În care religie NU ai voie să bei cafea?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: - Vreau să te cer de nevastă cu inelul bunicii!
Descopera.ro
Ceva incredibil se întâmplă cu ovarele după menopauză