Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Cristian Terheș: „Parlamentul European are rolul de a veghea modul cum se cheltuie bugetul Uniunii Europene. Nu își exercită acest atribut”

Cristian Terheș: „Parlamentul European are rolul de a veghea modul cum se cheltuie bugetul Uniunii Europene. Nu își exercită acest atribut”

Ioana Tudorascu

Cristian Terheș, europarlamentar, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Acesta consideră că ar fi bine ca Parlamentul European să blocheze unele ”nenorociri” pe care le propune Comisia Europeană. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

Întrebat ce poate să facă un român în Parlamentul European, Cristian Terheș a declarat că ar putea să facă „tot ceea ce vrea să facă să-și ajute țara”.

Terheș: „Suntem într-o situație halucinantă la nivel european”

„În primul rând, Parlamentul European ar putea să pună stop la toate aceste politici neomarxiste pe care actuala Comisie Europeană le promovează. Eu, de exemplu, sunt membru în comisia de control bugetar. Am atributul de a verifica modul cum să cheltuie banii, pe ce se cheltuie etc. Banii vin din bugetele naționale, aici este cheia. Nu înțeleg cum este posibil ca nici astăzi să nu fie făcut public conținutul integral al contractelor cu firmele producătoare de vaccinuri.

Parlamentul European, conform tratatului, are rolul de a veghea modul cum se cheltuie bugetul Uniunii Europene. Nu își exercită acest atribut pe care îl are. La nivelul UE, de fapt, ai o castă. Președinta Comisiei Europene, cu șefii de principale grupuri politice din Parlamentul European, se înțeleg ce să treacă prin Parlament. Vedeți, noi suntem într-o situație halucinantă la nivel european, unde, pe de o parte, Parlamentul European nu are drept de inițiativă legislativă. Parlamentul European ar putea să blocheze toate aceste nenorociri pe care le propune Comisia Europeană. Noi avem 33 de europarlamentari în Parlamentul European. Văzând ceea ce se întâmplă la nivelul UE, gândiți-vă ce ar însemna dacă România n-ar mai avea drept de unanimitate”, a mai spus europarlamentarul Cristian Terheș, în cadrul emisiunii ”Marius Tucă Show”.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Controversă digitală. Prietenos sau pasiv-agresiv? Un emoji, două generații
Digi24
Un general ucrainean care a dezertat și a luptat de partea Rusiei a fost ucis pe front, anunță Kievul
Cancan.ro
Medicii au refuzat dorința familiei lui Mircea Lucescu. Conducerea Spitalului Universitar, de neclintit chiar și după venirea lui Răzvan Lucescu
Prosport.ro
FOTO. Și-a trădat prietena și a avut o aventură cu soțul acesteia
Adevarul
Ce s-a ales de utilajele „minune” pentru topirea zăpezii lăsate moștenire de administrația Firea. Explicațiile Primăriei Capitalei
Mediafax
Donald Trump refuză invitația de a veni în România
Click
Noi detalii în cazul medicului ucis și incendiat: suspecta, în vârstă de 40 de ani, ar fi recunoscut fapta. Ce probe au găsit anchetatorii în apartament
Digi24
Dezamăgirea unei tinere care și-a cumpărat o casă ieftină în Sicilia, entuziasmată după ce a văzut un clip viral
Cancan.ro
-12 grade Celsius până de Paște, în București. Meteorologii Accuweather anunță o scădere drastică de temperatura în Capitală
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? Și-a schimbat radical viața și a dispărut din lumina reflectoarelor
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Un Mercedes lăsat în service „s-a plimbat” pe la două baruri înainte de a fi oprit de proprietară. Poliția a intervenit
Descopera.ro
De ce câmpul magnetic al planetei Saturn este deformat?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - -Nu vă suparați, doamna doctor, mi-e ruşine să spun, sufăr de ...
Descopera.ro
Cercetătorii au calculat cât de mult plânge un om, în medie