Prima pagină » Ai Aflat! cu Ionuț Cristache » Dumitru Borțun: „Am trăit trei decenii într-o democrație MIMATĂ”

Dumitru Borțun: „Am trăit trei decenii într-o democrație MIMATĂ”

Ramona Turcu

Într-o ediție transmisă lice de Gândul a emisiunii „Ai aflat! cu Ionuț Cristache”, profesorul Dumitru Borțun, doctor în filosofie și cadru universitar la Facultatea de Comunicare și Relații Publice din cadrul SNSPA, a vorbit despre criza democrației în România, despre polarizarea societății și despre nevoia de reformă reală a instituțiilor democratice. Dialogul dintre Cristache și Borțun a atins atât disfuncționalitățile sistemului politic actual, cât și pericolele extremei suveraniste. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Ionuț Cristache.

Borțun: „Sub pălăria de suveraniști se ascund tot felul de specii”

Borțun a avertizat asupra riscului reprezentat de radicalizarea discursului politic. El a subliniat că așa-zisul curent suveranist aduce la suprafață personaje și ideologii care pot deveni periculoase pentru o societate democratică.

„Sub această pălărie de suveraniști se ascund tot felul de specii. Ies la lumină și nici nu știi de unde ies, din ce oranares”, a spus Borțun.

Declarația a venit ca răspuns la o observație făcută de Ionuț Cristache, care a remarcat că o parte din public ar putea interpreta poziția critică a profesorului ca fiind apropiată de narativele suveraniste. Borțun a respins această asociere, subliniind că analizele sale nu au legătură cu teoriile conspiraționiste, ci cu o evaluare lucidă a stării actuale a democrației.

Borțun: „Am trăit trei decenii într-o democrație mimată”

Întrebat ce soluții există într-un climat dominat de abuzurile actualei puteri și de ofensiva discursurilor populiste, profesorul a pledat pentru întărirea instituțiilor democratice.

„Soluția este să perfecționăm actualele instituții și să facem o democrație autentică. Până acum am trăit trei decenii într-o democrație mimată”, a mai spus profesorul.

În opinia sa, lipsa unei autentice culturi democratice este vizibilă în toate sferele societății – de la viața politică până la viața familială. Această mimare a democrației a fost susținută de lideri și instituții care doar pretind că respectă regulile jocului democratic, fără a le înțelege sau aplica în profunzime.

Borțun: „Asta înseamnă oameni care nu au fost construiți pentru un regim democratic”

Borțun a oferit un exemplu din mass-media românească, unde, adesea, dezbaterile televizate sunt dominate de haos și lipsă de ascultare reciprocă.

„Ați auzit la posturile de televiziune cum vorbesc patru deodată? Și intervine și moderatorul, să-i liniștească sau să toarne benzină pe foc. Mai rău fac”, a comentat profesorul.

Pentru el, aceste comportamente reflectă incapacitatea multor cetățeni – dar și a liderilor – de a participa la un dialog civilizat, esențial într-o societate democratică.

„Asta înseamnă oameni care nu au fost construiți pentru un regim democratic, care este un regim deliberativ, consultativ și al civilizației dialogului”, a concluzionat Borțun.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Ce obiecte din casă îi pot face rău pisicii? Iată ce spun specialiștii!