Prima pagină » Știri politice » Fifor, despre prezidențiale: Cred că președintele Klaus Iohannis își dorește un tur doi cu PSD

Fifor, despre prezidențiale: Cred că președintele Klaus Iohannis își dorește un tur doi cu PSD

Secretarul general al PSD Mihai Fifor a afirmat că, în opinia sa, Klaus Iohannis își dorește să intre în turul al doilea la prezidențiale cu candidatul PSD, precizând că partidul îi va oferi acest lucru și își va rezerva dreptul să câștige alegerile.

Secretarul general al PSD Mihai Fifor a afirmat că, în opinia sa, Klaus Iohannis își dorește să intre în turul al doilea la prezidențiale cu candidatul PSD, precizând că partidul îi va oferi acest lucru și își va rezerva dreptul să câștige alegerile.

„Cred că va fi o competiție foarte dură. Cred că președintele Klaus Iohannis își dorește un tur doi cu PSD. O să îi oferim acest lucru și o să ne rezervăm dreptul să îl înfrangem. Am fost prea relaxați în 2014. PSD revine. A fost un duș rece, dar ca întotdeauna suntem pregătiți de această campanie și vă asigur că o să facem o figură cât se poate de frumoasă”, a declarat Mihai Fifor, joi seară, la Antena 3.

Social-democratul a adăugat că „dacă mă întrebați pe mine nu are (profil de președinte Klaus Iohannis – n.r.)”.

Viorica Dăncilă a spus, joi la DC News, că dacă PSD îi va solicita să candideze la alegerile prezidențiale, va accepta ce spune formațiunea și nu va da înapoi. Ea a menționat însă că opțiunea sa este să meargă în spatele altui candidat.

Până acum și-au anunțat intenția de a candida la prezidențiale Eugen Teodorovici, Mihai Fifor, Șerban Nicolae, Liviu Pleșoianu. De asemenea, Călin Popescu Tăriceanu ar dori să fie candidatul coaliției la alegerile prezidențiale. PSD ia în calcul și un prezidențiabil din afara partidului.

PSD are Congres în 3 august pentru alegea prezidențiabilului.

Executivul a adoptat, marți, o Hotărâre de Guvern pentru organizarea și desfășurarea alegerilor prezidențiale pe 10 noiembrie, iar al doilea tur de scrutin pe 24 noiembrie.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Europa respiră ușurată după plecarea lui Viktor Orbán. Bruxelles-ul scapă de blocajul Ungariei
Digi24
Rapperul Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Cancan.ro
Nu a luat 150.000 euro! Câți bani a primit Dumbo de fapt, de la Pro TV, pentru că a câștigat Desafio: Aventura
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Triunghiul Trump - Xi - Putin. Jocul de culise dintre SUA, China și Rusia și vestea neașteptată pentru România
Mediafax
O țară frecventată de români înăsprește regulile privind perioada de ședere pentru turiști
Click
Daniel Pavel, primele declarații după ce și-a înmormântat tatăl chiar în ziua finalei „Desafio: Aventura”: „Nu știi niciodată când cel de Sus taie firul!”
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
MOTIVUL pentru care Amiana Păștină, femeia acuzată că și-a ucis mama, și-a pus capăt zilelor în arest. Prin ce chin trecea
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De la 1 iulie se introduce o nouă taxă de drum. Pentru anumite vehicule se va plăti un tarif de peste 60 de lei/100 km
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Este adevărat că femeile trebuie să se antreneze diferit de bărbați?