Prima pagină » Știri politice » Ilie Bolojan: „Atunci când instanţele constituţionale fac front comun şi se sprijină reciproc, cetăţenii câştigă mai multă siguranţă”

Ilie Bolojan: „Atunci când instanţele constituţionale fac front comun şi se sprijină reciproc, cetăţenii câştigă mai multă siguranţă”

Cristina Corpaci

Preşedintele interimar Ilie Bolojan a declarat, miercuri, cu ocazia Congresului Asociaţiei Curţilor Constituţionale Francofone că trăim într-o perioadă complicată, cu multe provocări, iar acestea cer un răspuns ferm, bazat pe profesionalism, cooperare şi fidelitate faţă de valorile constituţionale.

„Înainte de toate, doresc să aduc un omagiu memoriei celui care a fost Mamadou Badio Camara, preşedinte al asociaţiei dumneavoastră şi o personalitate respectată în domeniul dreptului. Asociaţia Curţilor Constituţionale Francofone este o platformă esenţială pentru promovarea statului de drept, a democraţiei şi a drepturilor fundamentale în spaţiul francofon. De-a lungul anilor, asociaţia dumneavoastră a crescut ca importanţă, iar în prezent reuneşte 50 de Curţi Constituţionale şi instituţii echivalente din Africa, Europa, America şi Asia. Acest lucru permite un schimb valoros de experienţe şi o abordare coerentă în faţa provocărilor comune”, a spus preşedintele interimar.

Ilie Bolojan a menționat că „astăzi, Curtea Constituţională a României preia preşedinţia Asociaţiei”.

„Atunci când instanţele constituţionale fac front comun, împărtăşesc bune practici şi se sprijină reciproc, cetăţenii câştigă mai multă siguranţă şi încredere în respectarea ordinii constituţionale. Astăzi, Curtea Constituţională a României preia preşedinţia Asociaţiei. Este o responsabilitate importantă, care presupune coordonare, reprezentare şi promovarea obiectivelor comune. Ţara noastră sprijină acest mandat şi rămâne un partener de încredere în spaţiul francofon”, a declarat preşedintele interimar.

În final, președintele interimar a vorbit și despre faptul că atunci „când statele colaborează, ele devin mai puternice”

„Trăim într-o perioadă complicată, cu multe provocări. Acestea cer un răspuns ferm, bazat pe profesionalism, cooperare şi fidelitate faţă de valorile constituţionale. Când statele colaborează, ele devin mai puternice, iar instituţiile lor sunt mai funcţionale. Schimbul de experienţă ajută la adaptarea la un mediu internaţional în continuă schimbare. Vă asigur de angajamentul nostru deplin şi sunt convins că, prin efortul comun al tuturor membrilor, Asociaţia îşi va spori relevanţa în anii care vin”, a mai declarat Bolojan.

CITIȚI ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Germania blochează extrădarea unui român condamnat pentru jaf. Judecătorii invocă situația din închisorile din România
Digi24
Un copil de șase ani din Botoșani a intrat în comă după ce sora lui i-a pus un plasture pe o rană
Cancan.ro
Victoria, fiica EX-deputatului Cazimir Ionescu, condusă pe ultimul drum 🥲 IMAGINILE DURERII!
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Declarație-șoc din Ucraina: „Cred că pierdem războiul”. Răspunsul unui general NATO
Mediafax
Viața într-un oraș de 15 minute: Aplicația MyCosmopolis și stilul de viață premium
Click
Scandal între amici din cauza bacșișului lăsat la terasă. „Atât valorează prietenia voastră, 5 lei”
Digi24
Când ar putea fi repornită centrala de la Cernavodă
Cancan.ro
Filmul tragediei în care Victoria, fiica lui Cazimir Ionescu, s-a stins. Ce s-a întâmplat pe 25 august, la ora 21:00
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Chinezii vor să „pensioneze” Defender cu un SUV interesant. Modelul vine în România toamna asta
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – Am o boală care mă împiedică să țin dietă!
Descopera.ro
Cine controlează, de fapt, un cântec: o scurtă istorie a drepturilor muzicale