Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Ion Cristoiu: „În cazul de față nu e vorba că nu avem contacte să îl îmbunăm pe Trump. Noi nu am avut informații despre părerea americanilor”

Ion Cristoiu: „În cazul de față nu e vorba că nu avem contacte să îl îmbunăm pe Trump. Noi nu am avut informații despre părerea americanilor”

Ion Cristoiu: „În cazul de față nu e vorba că nu avem contacte să îl îmbunăm pe Trump. Noi nu am avut informații despre părerea americanilor”

Într-o ediție transmisă live de Gândul, scriitorul și jurnalistul Ion Cristoiu a vorbit despre modul în care președintele Nicușor Dan a fost primit în SUA și a criticat lipsa de informare a acestuia în raport cu partenerul strategic, învinovățind serviciile de informații pentru această carență. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Ion Cristoiu este de părere că președintele Dan a plecat la Washington fără să fie pregătit pentru o anumită ostilitate din partea administrației Trump, și spune gazetarul, acest fapt s-ar fi datorat lipsei de informații neoficiale care ar fi trebuit furnizate de către servicii. Cristoiu face o paralelă cu modul în care, în perioada comunismului, ambasadorii reușeau să furnizeze informații de culise, lucru care, spune el, lipsește administrației actuale.

„În cazul de față, nu e vorba de faptul că noi nu am avut contacte ca să îl îmbunăm pe Trump. Problema e că noi nu am avut contacte de informații. Unde sunt serviciile, care să-ți spună? Uite, îți dau un exemplu, Ceaușescu era foarte preocupat atunci să afle părerea americanilor. Ambasadorul nostru în America are niște rapoarte uluitoare în care, apropo de relație, spune: «N-am reușit oficial, dar am stat de vorbă neoficial». Și acela i-a zis: «S-a terminat…». Adică i-a spus părerea. Dacă Muraru avea contacte neoficiale, îi spunea: «Domnule președinte, e supărat, evită-l!».”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Localitatea din România în care poți cumpăra o casă tradițională cu doar 7000 de euro. Terenul are 1900 de metri pătrați
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
„Super El Nino” amenință întreaga planetă. Experții avertizează că ar putea fi „cel mai puternic din ultimii 140 de ani”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
„Țara cea mai puțin vizitată” din Europa cu peisaje și castele spectaculoase