Prima pagină » Știri politice » VIDEO UPDATE | Klaus Iohannis a mers la Spitalul Floreasca să îi viziteze pe răniții în exploziile de la Crevedia. „De ce s-a ajuns până aici?”

VIDEO UPDATE | Klaus Iohannis a mers la Spitalul Floreasca să îi viziteze pe răniții în exploziile de la Crevedia. „De ce s-a ajuns până aici?”

Președintele Klaus Iohannis merge în vizită, marți, la ora 15.00, la Spitalul Clinic de Urgență București. Iohannis vrea să afle care este starea de sănătate a răniților în exploziile de la Crevedia și să stea de vorbă cu medicii care îi tratează. 

UPDATE 15.00

Președintele Klaus Iohannis a ajuns la Spitalul Floreasca. A fost întâmpinat de dr. Bogdan Oprița, coordonatorul SMURD București-Ilfov și de managerul Spitalului Floreasca, Ionuț Negoi, împreună cu care a mers în interiorul spitalului, pentru a se interesa de starea victimelor.

UPDATE 15.44

Klaus Iohannis a vizitat răniții

Am vizitat pompierii răniți care sunt în spital. Am întâlnit două categorii de persoane pe care le stimez, pompierii, care au fost la intervenție, profesioniști, hotărâți, dăruiți și care au fost răniți în această intervenție și corpul medical care s-a mobilizat incredibil, a declarat Iohannis.

Declarațiile președintelui

Este momentul să ne gândim și la familiile victimelor, să le arătăm că suntem real alături, de ei, înțelegem suferința.

Aceste lucruri sunt urgente, care trebuie să se întâmple acum, dar trebuie să vedem și un pic mai departe. Am avut tragedie după tragedie, în ultimele săptămâni, de la 2 Mai, de la Botoșani, de la Alba. Sigur, toate pot fi clasificate ca accidente, dar cred că instituțiile abilitate trebuie să meargă mult mai în profunzime.

Întrebarea este: de ce s-a ajuns până aici? De ce nu s-a prevenit ce putea fi prevenit. Și instituțiile competente trebuie să caute explicații.

Trebuie să vedem, a fost neglijență sau conivență sau, pur și simplu ignoranță, sau nu au fost bune procedurile sau cineva a încălcat legea penală.

Toate aceste lucruri trebuie căutate, clarificate, explicate și sistemele îmbunătățite.

Nu pot accepta explicații de genul că pe noi nu ne-a sesizat nimeni. Nu vreau să acuz pe nimeni, dar aștept ca instituțiile abilitate să-și facă datoria.

O astfel de serie de tragedii nu poate să rămână fără urmări.

În toată această situație, să nu uităm de eroi, pompierii care și-au pus viața în pericol.

Așteptăm rezultatelor verificărilor, dar nu accept să se spună la final că au fost accidente. Trebuie îmbunătățite sistemele. Nicio analiză politică nu trebuie evitată.

Sintagma cu „statul eșuat” o mai folosesc politicienii în vâltoarea abordărilor electorale. Sunt lucruri care nu funcționează și sunt lucruri care funcționează, nu putem să aruncăm totul în aceeași oală.

Sunt lucruri care nu funcționează, sunt persoane neglijente dar trebuie să facem România mai puternică, mai eficientă.

Progrese există (n.r. în ceea ce privește centrele de arși) Poate promisiunile au fost prea mari sau angajamentul celor care trebuiau să miște lucrurile a fost prea mic. Mai este mult de lucru.

Îmi doresc să avem tot mai mulți oameni potriviți la locul potrivit. Trebuie să avem proceduri mai bune, să selectăm oameni potriviți. Trebuie să facem lucrurile mai bine.

Lucrurile se fac, în fapt, de către guverne. Putem să ne întrebăm de ce nu s-a făcut mai mult. Eu am făcut ce am putut. Am adus bani pentru România, 80 miliarde euro.

ȘTIREA INIȚIALĂ

În prezent, la Spitalul Clinic de Urgență București sunt internate 26 de persoane rănite în urma exploziilor de la Crevedia, printre care și doi pacienți aflați în stare atât de gravă.

Reamintim că sâmbătă, s-au produs mai multe explozii la o stație de încărcare cu GPL, din Crevedia, în urma cărora au fost rănite aproape 60 de persoane.

Știre în curs de actualizare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Péter Magyar explică aversiunea față de liderul AUR: „George Simion a dansat pe mormintele strămoșilor noștri, iar liderul UDMR a participat la campania de minciuni împotriva mea”
Digi24
Peter Magyar îl acuză pe Orban că „i-a trădat” pe maghiarii din Transilvania: „L-a susținut pe George Simion”
Cancan.ro
Soția lui Pepe a născut! Artistul a devenit tată din nou. Ce nume special a primit fetița
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Fostul șef al diplomației ungare, Peter Szijjártó, a dispărut total din spaţiul public după înfrângerea lui Viktor Orban
Mediafax
Cum a reușit Belgia să convingă 3.000 de tineri și tinere de 17 ani să se înroleze în armată
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
ANM a emis avertizare de vreme rea, în a doua zi de Paște. Zonele afectate de codul galben
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Vrei un SUV care să fie și dubiță? Un producător auto îți oferă soluția!
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce este fenomenul „manosphere” și de ce politicienii britanici cer măsuri ferme pentru protejarea bărbaților?