Prima pagină » Actualitate » Lucian ROMAȘCANU: „Riscau să ducă România în zona instabilității și a conflictului”

Lucian ROMAȘCANU: „Riscau să ducă România în zona instabilității și a conflictului”

Senatorul PSD Lucian Romașcanu a vorbit despre tensiunile existente în interiorul coaliției de guvernare. Invitat în emisiunea Denisei Rifai, fostul purtător de cuvânt al social-democraților a avertizat cu privire la momentul dificil în care se află România.

În opinia lui Romașcanu, există riscul ca țara noastră să piardă credibilitate pe plan extern.

Romașcanu: „Piețele internaționale se uită la România”

„Nu l-aș vota pe Nicolae Ciucă dintr-o mie de motive, dar comunicatul PNL a venit când nu se mai putea. Riscau să ducă România în zona instabilității și a conflictului”, a spus senatorul PSD.

„Gândiți-vă că piețele internaționale se uită la România și vă că nu o să mai avem guvern, parteneri strategici se uită, care investesc în cea mai mare bază NATO din Europa” – Lucian Romașcanu

Altfel, vorbind despre candidații la „prezidențiale”, Romașcanu a arătat care este „cel mai bun” dintre cei înscriși în cursa pentru Cotroceni.

„Marcel Ciolacu a spus că, fiind o doamnă, o votează pe Elena Lasconi. Dar, eu îl voi vota pe Marcel Ciolacu, nefiind Marcel Ciolacu.

Vă spun la modul cel mai sincer, dintre toți, cred cu tărie că Marcel Ciolacu este cel mai bun. Avem, de data asta, un candidat foarte bune, care este mai bun decât oricine dintre cei pe care îi vedem înscriși” – Lucian Romașcanu

CITEȘTE ȘI:

Lucian Romașcanu, despre Nicolae Ciucă: „Astăzi domnul general Ciucă a inaugurat o nouă tactică de front: a atacat prin retragere”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Irina Rimes, despre punctajul acordat României de Republica Moldova: Vreau să văd publicată lista juriului
Digi24
De ce nu poate elita de la Kremlin să-l înlăture de la putere pe Putin și ce poate face Occidentul ca să grăbească prăbușirea regimului
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminatul Aris Eram, de la Antena 1, pentru cele 19 săptămâni la Survivor
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Eurovision: Val de reacții negative în Moldova după ce juriul a oferit doar 3 puncte României
Click
18 mai: ziua în care s-a născut Papa Ioan Paul al II-lea. Lucruri mai puțin știute despre suveranul pontif. A lucrat într-o carieră de piatră. „Nu vă fie frică!”
Digi24
Controversă la Eurovision: Publicul din R. Moldova a acordat 12 puncte României, juriul doar 3. Reacția prezentatoarei Margarita Druță
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Ce se întâmplă doctore
Ecuația sosului Bechamel fără cocoloașe. Cât lapte trebuie să pui, în funcție de cât unt și făină folosești
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Blindatul românesc VLAH, „testat” de doi șefi de stat la BSDA 2026
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Dioxidul de carbon are un efect ciudat asupra atmosferei Pământului, au aflat cercetătorii