Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă: Sondaje Sociopol, despre Planșeul Unirii și despre votul bucureștenilor la alegerile prezidențiale și parlamentare

Marius Tucă: Sondaje Sociopol, despre Planșeul Unirii și despre votul bucureștenilor la alegerile prezidențiale și parlamentare

Potrivit unui sondaj SOCIOPOL realizat la comanda GÂNDUL în perioada 16-22 octombrie arată faptul că bucureștenii consideră planșeul de la Piața Unirii un pericol public, iar, în contextul scandalului iscat, încrederea cetățenilor Capitalei în primarul general Nicușor Dan a început să se erodeze.

Marius Tucă, avându-l ca invitat pe Dan Dungaciu, sociolog și geopolitician român, a spus:

„Ce cred românii despre scandalul planșeurilor de la Unirii. Avem probleme mari în România. E un pericol. Bucureștenii consideră Planșeul de la Piața Unirii un pericol public, iar încrederea în Nicușor Dan s-a erodat. În paralel, primarul sectorului 4, Daniel Băluță a câștigat ”teren”, iar respondenții îl plasează, la nivel de încredere, în imediata apropiere a edilului general. Ceea ce constituie o mare surpriză, dat fiind suportul considerabil pe care Nicușor Dan îl primise, nu demult, din partea votanților la alegerile locale”.

Potrivit sondajului, 84% dintre cei care au răspuns au auzit de scandalul legat de reparația planșeului de la Piața Unirii. Întrebați cine are mai degrabă dreptate în această situație, 38% au optat în favoarea lui Nicușor Dan, în timp ce 32% l-au susținut pe Daniel Băluță.

SONDAJ GÂNDUL: 72% dintre respondenți consideră că planșeul trebuie reparat de urgență

Marius Tucă, realizatorul de emisiune, a citat și răspunsurile respondenților privind reparare planșeului.  Dintre afirmațiile testate, 72% dintre respondenți sunt ”total de acord” și ”oarecum de acord” că planșeul trebuie reparat de urgență, ceea ce subliniază gravitatea percepută a problemei.

Totodată, 39% dintre cetățeni sunt de părere că Nicușor Dan a intervenit abuziv pentru a opri lucrările de reparație, ceea ce ilustrează complexitatea opiniei publice.

Marius Tucă: Marcel Ciolacu și PSD ar câștiga alegerile

„Și acum, un sondaj comandat de GÂNDUL, Sociopol- Mirel Palada, în care eu am încredere, pe cine votează românii la prezidențiale și la parlamentare. Marcel Ciolacu și PSD sunt pe primele locuri. Situația politică din București se conturează favorabil pentru Marcel Ciolacu”, afirmă Marius Tucă.

În ceea ce privește alegerile parlamentare, PSD se menține pe primul loc, cu 30% din voturi, urmat de USR cu 26% și PNL cu 14%. AUR obține 11%, iar REPER 8%. Alte partide, precum PMP+FD, ar primi 4%, în timp ce UDMR nu ar obține niciun procent. Interesul pentru alegerile parlamentare este cotat cu 37% dintre respondenți fiind interesați și 37% destul de interesați. Participarea estimată la vot indică faptul că 38% nu vor merge la vot, în timp ce 44% sunt hotărâți cu cine vor vota.

Marius Tucă: De la Duminica Orbului n-am mai avut așa ceva

Dacă duminica viitoare ar avea loc alegeri prezidențiale, 25% dintre bucureșteni ar vota pentru Marcel Ciolacu (PSD), urmat de Elena Lasconi (USR) cu 20%, și Mircea Geoană (independent) cu 15%.  Nicolae Ciucă (PNL) ar obține 14%, iar George Simion (AUR) 10%. Cristian Diaconescu (independent) și Ludovic Orban (PMP + Forța Dreptei) ar primi câte 10% și, respectiv, 3% din voturi.

În ceea ce privește turul II al alegerilor prezidențiale, bucureștenii cred că Marcel Ciolacu ar câștiga o competiție strânsă cu Elena Lasconi, obținând 51% din voturi față de 49% pentru aceasta.  Marius Tucă afirmă că interesul bucureștenilor pentru alegerile prezidențiale este „enorm”. Interesul bucureștenilor pentru alegerile prezidențiale pare să fie ridicat, cu 48% dintre respondenți declarându-se foarte interesați și 31% destul de interesați, în total fiind 79%.

„Din 20 mai, Duminica Orbului, n-am mai avut așa ceva”. 

Citește și: SONDAJ COMANDAT DE GÂNDUL. Ce spun bucureștenii despre scandalul planșeului de la Unirii: ”E un pericol!” / Încrederea în Nicușor Dan s-a erodat

Citește și: SONDAJ COMANDAT DE GÂNDUL. Pe cine votează bucureștenii la prezidențiale și parlamentare?! Marcel Ciolacu și PSD sunt pe primele locuri!

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Ne jucăm cu un reactor NUCLEAR”. Băsescu îi cere lui Nicușor Dan să intervină în criza energetică
Digi24
Traian Băsescu, despre criza energetică: „Este un caz penal. Am ajuns aici cu niște panarame de miniștri”
Cancan.ro
Nostradamus, previziuni îngrijorătoare pentru a doua jumătate a lui 2026: 'Va fi doborât de fulger'
Prosport.ro
Rusoaica Irina Shayk se iubește la 40 de ani cu un star mai tânăr decât ea cu 11 ani
Adevarul
Festivalul care aduce în doar 4 zile 100 de milioane de euro unui oraș românesc. Dubai l-a importat deja, urmează Columbia și Japonia
Mediafax
Bolojan răspunde acuzațiilor lui Grindeanu privind hidrocentralele blocate: E simplu să vii cu acuze de natură politică
Click
3 zodii vor trece prin momente complicate în luna august. Vor avea de depășit cumpene la care nici nu s-ar fi gândit
Digi24
De ce fug oamenii din Maroc: explicația crizei de la granița spaniolă
Cancan.ro
DOLIU în lumea interlopă! A murit Tudor Spoitoru
Ce se întâmplă doctore
Ce este leptospiroza, boala de care suferă Miruna, tânăra care a ajuns în stare gravă la spital, după ce s-a întors de pe litoral! Se poate lua din apa mării
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Unde poți cumpăra o DACIA LOGAN 2026 pe MOTORINĂ? Are un preț de pornire de 15.250 de euro
Descopera.ro
Galaxia noastră s-a răsturnat la 90 de grade, iar astronomii nu știu de ce
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ea în dormitor: – Eu nu sunt genul acela de fată!
Descopera.ro
O reptilă marină s-a fosilizat atât de bine încât ficatul său încă are culoare