Prima pagină » Știri politice » Nicolae Ciucă: Campania ELECTORALĂ va fi una acerbă, dar fără polarizare contondentă. Am căzut de comun acord să existe o limită de decență

Nicolae Ciucă: Campania ELECTORALĂ va fi una acerbă, dar fără polarizare contondentă. Am căzut de comun acord să existe o limită de decență

Olga Borșcevschi

Președintele Senatului și liderul Partidului Național Liberal (PNL), Nicolae Ciucă, a discutat în cadrul emisiunii lui Cosmin Prelipceanu despre viitoarea campanie electorală și relațiile dintre partidele de coaliție.

În emisiune, Ciucă a fost întrebat dacă se așteaptă la o campanie electorală „la sânge” împotriva Partidului Social Democrat (PSD).

Am vorbit un pic mai devreme și am zis să scoatem abordările acestea care duc către o polarizare contondentă, nu la sânge. Va fi vorba despre o competiție electorală foarte acerbă”, a clarificat liderul PNL.

În ceea ce privește impactul acestei competiții asupra încrederii în guvern, Ciucă a precizat că există un acord la nivelul coaliției pentru menținerea decenței între miniștri și premier.

Am căzut de comun acord cu premierul, cu Marcel Ciolacu și la nivelul coaliției ca între miniștri și premier să existe o limită de decență. Am văzut atacuri la miniștrii PNL. De asemenea, aici trebuie să vedem tot ceea ce ține de structura unui lider. Când un lider este conducătorul unei structuri, nu dă vina pe subalterni, pe subordonați. Un pic mai devreme spuneam că succesul este multiparental, eșecul are doar un singur vinovat, iar acela este liderul. Când vine vorba de aspecte care aparțin actului de guvernare, ele trebuie însumate de către toată lumea: și de miniștrii PNL, și de miniștrii PSD, și de către premier”, a menționat Ciucă.

Întrebat despre limitele criticilor aduse de premierul Marcel Ciolacu miniștrilor liberali, Ciucă a răspuns că premierul va discuta cu miniștrii pentru a clarifica situația.

Cunoscându-l pe premier, sunt convins că va sta de vorbă cu miniștrii PNL și vor avea o discuție de clarificare”, a afirmat liderul liberal.

El a adăugat că pe proiectele privind dezvoltarea energiei fotovoltaice, cele care includ și capacități de stocare au primit puncte bonus.

Este adevărat că în momentul de față nu există foarte multe capacități de producție a stocării. În România există o singură companie, am fost în vizită când eram prim-ministru, am fost absolut impresionat, au impresionat inclusiv Comisia Europeană și au venit cu investiții europene astfel încât să putem să dezvoltăm o astfel de capacitate. Degeaba vorbim că ar trebui să facem, dacă nu avem de unde să facem. Idei avem multe, trebuie să vedem cum se pun în practică”, a mai spus Ciucă.

CITEȘTE ȘI:

Marcel Ciolacu, despre TANDEMUL Ciucă-Iohannis: E închipuirea PERFORMANȚEI / „Iohannis poate să fie premier, dar trebuie să CÂȘTIGE alegerile”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Radu Banciu, declarații șocante despre jucătorii Franței: „Sunt mai francez decât mulți negri din națională. Nu știu să scrie și nu știu istoria țării”
Digi24
Blocaj în negocieri: Președintele Dan ia în calcul anticipatele (surse)
Cancan.ro
Cine a pus lanțul și șosetele pe crucea victimei lui Emil Gânj. Momentul a fost surprins de camere
Prosport.ro
Englezii au văzut-o pe Simona Halep cu Dorin Mateiu și au rămas uimiți: „E de nerecunoscut!”
Adevarul
Cine l-ar putea împiedica pe Putin să folosească bomba nucleră. Garry Kasparov: „Probabilitatea este în creștere”
Mediafax
Cozile de la aeroport pot fi evitate cu un gest simplu. Puțini pasageri îl cunosc
Click
Prezentatorul de la Antena 1 și-a dat demisia. A spus adio televiziunii după 21 de ani! Anunțul care i-a surprins pe fani: „De astăzi, mi se schimbă complet viața”
Digi24
VIDEO. Momentul în care o dronă ucraineană pulverizează un transport logistic în drum spre Crimeea, repetat de zeci de ori
Cancan.ro
Nemulțumit pentru că a primit 9.95 la Informatică, Bogdan din Sibiu a făcut imediat contestație. Cu ce rezultat s-a ales
Ce se întâmplă doctore
Apariție senzuală în costum de baie a unei vedete celebre! Fanii au umplut internetul de complimente. Arată mai bine ca-n tinerețe
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Al-Futtaim și BYD dotează Poliția din Dubai cu mașini inteligente de patrulare. Ce misiuni vor avea noile vehicule
Descopera.ro
Noi speranțe pentru viața extraterestră! Ce s-a descoperit lângă Pământ?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – O să mă mai iubești și după căsătorie?
Descopera.ro
Uniunea Europeană a majorat puternic importurile de gaze naturale din Rusia