Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Profesorul Valentin Stan: „Trei oameni pot angaja țara pe plan internațional – șeful statului, șeful Guvernului și ministrul de Externe”

Profesorul Valentin Stan: „Trei oameni pot angaja țara pe plan internațional – șeful statului, șeful Guvernului și ministrul de Externe”

Prof. univ. dr. Valentin Stan, istoric și analist politic, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. De obicei, țara este reprezentată de Guvern, iar declarațiile oamenilor politic nu angajează statul, spune profesorul. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„S-a spus că George Simion contestă frontierele. În momentul în care spune că este un stat, înseamnă că o recunoaște ca stat. Statul are frontiere, nu țara. Țara este o noțiune abstractă. Eu nu susțin unirea cu Republica Moldova. El vrea ca Moldova să facă parte din România. Nu spune că vom invada Moldova sau că ar contesta frontierele. Să vă mai spun ceva – conform convenției de la Viena cu privire la relațiile diplomatice, sunt trei personaje într-o țară care pot angaja țara pe plan internațional fără mandat: șeful statului (orice ar fi el – împărat, rege, președinte), șeful Guvernului și ministrul de Externe. Ei pot angaja țara”, a declarat analistul politic.

Conform profesorului Valentin Stan, încă o persoană ar mai putea angaja țara, anume ambasadorul, însă poate face asta „doar vizavi de țara unde este acreditat. În general, țara este reprezentată oficial de Guvern, nu de parlament, nu de un șef de partid din Parlament, nu de liderul unui partid din afara Parlamentului. Să presupunem că ministrul de Externe al României intră într-un magazin din Bruxelles și «strănută», înseamnă că a «strănutat» România. Dacă un șef de partid vine și spune „jos Moldova”, nu angajează România. La nivel guvernamental, nimeni din Ungaria nu a contestat frontiere României după 1990. Întotdeauna, țara este reprezentată de Guvern.”

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vești rele pentru turiștii obezi! Aceștia nu mai au voie pe măgăruși în Santorini
Digi24
De ce ar putea armistițiul din Iran să ducă la un dezastru: Capcana în care SUA au fost prinse 12 ani și în care riscă să cadă din nou
Cancan.ro
BBC Weather îi contrazice pe meteorologii Accuweather: Cum va fi vremea de Paște în București, de fapt
Prosport.ro
Gestul neașteptat al miliardarului Savvidis pentru Răzvan Lucescu. Cu cine s-a trezit la înmormântarea lui Mircea Lucescu
Adevarul
Cine a câștigat și cine a pierdut în negocierea pentru șefii parchetelor. Fost consilier prezidențial: „Putem specula că în pachet au intrat și șefii serviciilor”
Mediafax
Adio unei practici foarte des întâlnite în hoteluri: Uniunea Europeană elimină acest element din camerele de hotel
Click
Locul din România unde primăvara arată spectaculos. Poți admira magnolii rare, vechi de un secol
Digi24
„Ghost Murmur”: cât de real este instrumentul CIA care a urmărit bătăile inimii aviatorului american dispărut în Iran
Cancan.ro
Ce i-a adus sfârșitul lui Mircea Lucescu, de fapt! Ovidiu Ioanițoaia a făcut dezvăluirea!
Ce se întâmplă doctore
Îți amintești de Laura Teodoru, știrista de la Digi? S-a retras de la tv și duce o viață luxoasă. Cum arată acum, la 10 de ani de când a dispărut din viața publică
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Restricții în trafic de Paște. Unde se circulă cel mai greu?
Descopera.ro
Prea multă ciocolată te-ar putea ucide. Cât este prea mult?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Gandalf nu este un vrăjitor, ci o stea care ascunde ceva magic