Prima pagină » Actualitate » Românii cu depozite bancare de peste 100 de mii de euro vor fi impozitați cu 16%

Românii cu depozite bancare de peste 100 de mii de euro vor fi impozitați cu 16%

Rene Pârșan

Depozitele populației din bănci vor fi impozitate. Vizate sunt persoanele care au venituri peste un anumit plafon. Între timp, băncile cresc dobânzile la depozite pentru a-i încuraja pe oameni să își țină banii în conturi.

Românii care au depozite la bănci, cei care au economisit sume importante, vor plăti și un impozit mai mare. Este vorba despre persoanele care au depozite de peste 100.000 euro și care vor fi impozitate cu 16%, potrivit RTV.

Restul populației, cei care dețin sub 100.000 euro, ar putea plăti tot un impozit de 10% cum este și în momentul de față. Între timp, băncile se iau la întrecere în privința dobânzilor pe care le aplică la depozitele populației. Totul pentru a-i convinge până la urmă pe oameni să își țină banii în bănci. În unele cazuri, aceste dobânzi au depășit chiar dobânzile la titlurile de stat. Pentru populație au existat dobânzi, de exemplu, care au majorat la 8%/an dobânzile pentru depozitele în lei pentru persoane fizice, constituit pe o perioadă foarte scurtă, de o lună.

În paralel, depozitul în lei, pe o perioadă de trei luni, oferă o dobândă de 7%/an.

Recomandarea autorului:

Austeritatea merge cu motoarele turate! Coaliția a pus ochii pe AVEREA românilor și ia în calcul triplarea impozitelor! Vezi câți bani poți să pierzi!

Recomandarea video

Mediafax
Scenariile de după 20 aprilie: de la ieșirea PSD de la guvernare la compromisul unui nou premier PNL
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Valentin Sanfira nu se mai ascunde! A dat fuga la ferma iubitei și s-a fotografiat într-o ipostază neașteptată
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit pe milionarul cu 35 de ani mai bătrân decât ea pentru că a înșelat-o cu prietena ei
Adevarul
Cine sunt cei cinci politicieni europeni care ar putea călca pe urmele lui Viktor Orbán într-o politică ostilă față de UE
Mediafax
Atac cibernetic masiv al Rusiei asupra mai multor state europene, printre care și România
Click
Zodiile care au parte de un miracol în luna mai. Ei sunt nativii care vor trăi 4 săptămâni ca-n povești
Digi24
Singura țară din lume care își poate acoperi integral hrana din resurse proprii. Cum stă România într-un astfel de clasament mondial
Cancan.ro
Le plângeai de milă? Câți lei câștigă într-o singură lună acest livrator Glovo pakistanez, din Constanța. Ce sumă trimite acasă
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Monica Gabor în prezent, după ce a dispărut din lumina reflectoarelor. Imaginea postată de Irina Columbeanu
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce sunt furate catalizatoarele auto și cum te poți proteja. Ce model de autoturism este cel mai vizat de hoți
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Oamenii de știință au găsit legătura dintre durere și depresie