Prima pagină » Știri politice » Sorin Grindeanu îi cere public lui Marcel Boloș ca profitul CNAB să rămână la companie pentru investiții

Sorin Grindeanu îi cere public lui Marcel Boloș ca profitul CNAB să rămână la companie pentru investiții

Cristina Corpaci

Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, întrebat fiind despre amânarea construcţiei Terminalului 2 al Aeroportului de la Otopeni, a declarat că actualul terminal nu a ajuns la capacitatea maximă, el putând fi modernizat din fondurile proprii ale companiei care administrează aeroportul. În același timp, șeful transporturilor i-a cerut ministrului de Finanțe să lase profitul la Compania Națională Aeroporturi București (CNAB).

Sorin Grindeanu a declarat că trebuie avute în vedere planuri pentru realizarea terminalului 2 de la Otopeni.

„Îmi doresc ca profitul să rămână la ei ca să poată să reinvestească. Suntem aproape și se va depăși traficul de dinainte de pandemie. Capacitatea actualului terminal este de 24, 25 milioane de călători pe an. Nu am ajuns încă acolo, suntem sub 20 de milioane. Asta nu înseamnă că nu trebuie avute în vedere planuri pentru realizarea terminalului 2 și investiții în terminalul 1, nu se exclud”, a spus Sorin Grindeanu.

Ministrul Transporturilor i-a cerut ministrului de Finanțe să lase profitul la compania care administrează aeroporturile din București.

Apel public pentru domnul Boloș, să ne lase banii pe care îi produce compania, să rămână la ei ca să poată să reinvestească, să crească serviciile în aeroport, a mai spus Sorin Grindeanu.

Ministrul Transporturilor a mai spus că în ceea ce privește noul terminal este luat în calcul un împrumut bancar sau un parteneriat public-privat

E o decizie politică pe care o vom lua la nivel de guvern, a mai precizat Sorin Grindeanu.

CITEȘTE ȘI:

Marcel CIOLACU vrea o aeronavă cu „deschidere mai mare”/”Să ieșim din logica de aeronavă la dispoziția guvernului sau președintelui”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ziua Z pentru Dominic Fritz! Verdictul Curții Supreme îi poate ARUNCA ÎN AER cariera politică
Digi24
Ce se va întâmpla cu Volodimir Zelenski după război. Răspunsul dat de majoritatea ucrainenilor
Cancan.ro
Ce i-a făcut unul dintre angajați Mariei, tânăra care a murit la bungee jumping: 'Zăcea deja pe podea'
Prosport.ro
Cristi Chivu și Adelina Chivu, iubire pe plaja din Mykonos! Imaginile anului: se sărută pe șezlong!
Adevarul
Cum ne impactează summitul G7. Detaliul care pune România pe gânduri: „Grupul E3 discută direct cu Moscova”
Mediafax
Țara cu cel mai scăzut nivel de muncitori din ultimul deceniu. De ce nu trebuie să te duci acolo
Click
678 de călugărițe și-au donat creierul într-un experiment unic. Ce a descoperit celebrul studiu din 1986?
Digi24
„Eu sunt șeful”, le-a transmis Donald Trump liderilor adunați la summitul G7. Cum au reacționat cei din sală
Cancan.ro
Tuncay Ozturk, topit după fetița lui! Imagini rare cu fostul soț al 'Zânei' și femeia care i-a dăruit un copil
Ce se întâmplă doctore
Ce face acum Cristina Ștefan, fosta Bebelușă de la Cronică, după ce a renunțat la TV. Din ce a ajuns să-și câștige banii
Ciao.ro
Daniel Buzdugan, de urgență la spital! Era dezbrăcat și aproape inconștient
Promotor.ro
Miturile despre mașinile chinezești care încep să fie demontate de realitatea din piață
Descopera.ro
Ce s-a aflat despre lemnul viorilor lui Stradivari?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. MARIA: – Bă Ioane, dacă îți bag un piranha în chiloți, știi ce face?
Descopera.ro
Care este țara europeană considerată cea mai primitoare cu străinii?