Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » VIDEO | Prof. univ. dr. Dan Dungaciu: „Hezbollah este o grupare mult mai puternică decât Hamas. Dacă intră în război, lucrurile se vor complica”

VIDEO | Prof. univ. dr. Dan Dungaciu: „Hezbollah este o grupare mult mai puternică decât Hamas. Dacă intră în război, lucrurile se vor complica”

Ioana Tudorascu

Prof. univ. dr. Dan Dungaciu, director general Institutul de Științe Politice și Relații Internaționale „Ion I.C. Brătianu“ al Academiei Române, a fost invitatul lui Marius Tucă într-o ediție transmisă live de Gândul. Dacă Israel va lovi capacități militare, iranienii vor  folosi gruparea Hezbollah, care este una mult mai puternică decât Hamas, spune acesta.  Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă

„Arabia Saudită are la nivelul elitelor politice tot interesul din lume să gândească o relație strategică și de parteneriat cu Israelul, dar nici ei nu pot face orice. Indiferent cât de autocrată ar fi. Nu pot face orice, pentru că se poate stârni un timp de animozitate sau se poate construi o solidaritate arabă/musulmană, nu știi pe unde îți apare. Majoritatea liderilor nu sunt aleși. Ei nu pot să facă orice împotriva propriului popor”, a declarat Dungaciu.

Dungaciu: „Actorul principal este Iranul. Are toate interesele să nu existe noua ordine a Orientului Mijlociu”

„Se va pune problema – cu cât durează mai mult, cu cât imaginile vor fi mai mult difuzate, se va vorbi mai mult de victime și totul va curge în dezavantajul Israelului, pentru că va fi mai greu de gestionat criza. Dacă lumea arabă stă liniștită, nu se revoltă, nu reacționează, problema care se va pune este cine va gestiona Fâșia Gaza. Sunt diverse grupări pe care Iranul le sprijină, le finanțează. În toată această confruntare, actorul principal este Iranul. Are toate interesele din lume ca noua ordine a Orientului Mijlociu, care se bazează pe parteneriate între Israel și statele arabe, să nu se întâmple”, a mai spus analistul politic.

Acesta a vorbit și despre Hezbollah, o organizație apărută în timpul Războiului din Liban din 1982.

„Hezbollah este o grupare mult mai puternică decât Hamas. Este folosită de iranieni pentru a ataca Israelul atunci când el lovește capacități nucleare sau rețeaua de acest tip din spațiul Iranian. Dacă Hezbollah intră în război (deja am văzut niște știri că s-ar fi făcut asemenea tentative), lucrurile se vor complica. Nu poate fi comparat, ca putere militară, cu Hamasul.

Știi cum începi astfel de războaie, dar nu știi cum le termini. Chiar dacă știi, ești determinat, ai obiective pe termen pe termen scurt – este o capcană în care poate să intre Israel. Riscul cel mai mare nu este bătălia militară de pe teren, ci reacția pe care Israelul poate să o stârnească jurul ei”, a încheiat Dan Dungaciu.

Emisiunea o puteți urmări pe mariustuca.ro, miscareaderezistenta.ro, pe paginile de Facebook  Marius Tucă și Gândul, și pe canalul de YouTube Gândul. ”Tineți aproape!”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cine se ROAGĂ să nu se termine criza politică? Răspunsul neașteptat al unui ministru
Digi24
China i-a dat un ultimatum lui Putin privind folosirea armelor nucleare în Ucraina
Cancan.ro
O fostă campioană și-a ținut iubitul, avocat celebru, OSTATIC într-un apartament din București. Trupele speciale au intervenit prin balcon să-l salveze
Prosport.ro
Imagini hot! „Prea frumoasă ca să fie adevărată!”. Faimoasa Paige Spiranac a negat vehement că a folosit AI
Adevarul
„Ar trebui evitate deplasările cu metroul”. Medicul Beatrice Mahler explică riscul de Legionella după inundații și cere anchetă epidemiologică
Mediafax
Cum se împărțea viitorul ROMÂNIEI fără ca românii să știe. Documentul care face lumină
Click
Și-a plătit singură înscrierea la Premiile Emmy, iar acum este nominalizată. Povestea actriței care nu a renunțat la visul ei. „Aveam această oportunitate și am vrut să profit de ea”
Digi24
„Rețeaua morții” în care NATO va folosi inteligența artificială în România împotriva Rusiei
Cancan.ro
Echipa Vocea României s-a mărit în 2026. Cine s-a alăturat vedetelor cu greutate din PRO TV
Ce se întâmplă doctore
Cum au decurs ultimele clipe din viața lui Gabi Mureșan. Prietenul lui a încercat să-l salveze din lac: „Nu știam unde să mă scufund”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum transformi o Dacia într-un camper în doar 4 minute. Soluția de 1.400 de lei apărută pe OLX
Descopera.ro
Oamenii fără de care Imperiul Roman nu ar fi existat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
O rocă marțiană bizară conține un mineral pe care oamenii de știință nu se așteptau să îl găsească