Prima pagină » Actualitate » VIDEO Sorin Cîmpeanu: „Mediile încheiate semestrial nu au niciun sens. Poate e mai bine ca la Evaluarea Națională să fie luate în calcul doar rezultatele examenului”

VIDEO Sorin Cîmpeanu: „Mediile încheiate semestrial nu au niciun sens. Poate e mai bine ca la Evaluarea Națională să fie luate în calcul doar rezultatele examenului”

Bianca Iliescu

Ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, a declarat, luni, la B1 TV, că nu vede rostul tezelor semestriale în școli și nici nu consideră esențială media de la finalul primului semestru. De asemenea, oficialul este de părere că la admiterea la liceu ar trebui să se țină cont doar de rezultatele de la Evaluarea Națională, și nu de media celor patru ani de gimnaziu.

„Încă din acest an școlar am susținut nevoia de renunțare a obligativității tezelor semestriale. Nu au niciun sens în momentul de față acele medii încheiate semestrial. Nimeni nu te întreabă de media pe semestrul I, dar sunt profesori și elevi care aleargă să-și încheie media în semestrul I, să dea niște lucrări scrise, că trebuie să aibă media. De ce? Mă interesează media generală la final de an”, a declarat Sorin Cîmpeanu.

Sorin Cîmpeanu a afirmat ca admiterea la liceu ar trebui să depindă doar de rezultatele examenului de Evaluare Națională, întrucât notele din cei patru ani de gimnaziu nu reflectă, de cele mai multe ori, valoarea reală a elevului.

„Nu știu dacă 20% media celor 4 ani de gimnaziu e o abordare corectă. Poate este mai bine să mergem pe un concurs mult mai clar, pentru că notele din gimnaziu s-ar părea că reflectă lucruri total diferite în funcția de școala în care înveți. Din dorința de a ajuta, comiți o nedreptate și atunci poate e mai bine ca la Evaluarea Națională să se ia în calcul doar rezultatele examenului de Evaluare Națională, iar pregătirea pe parcursul învățământului primar și de gimnaziu să se facă la nivelul achiziției de competențe”, a precizat Sorin Cîmpeanu.

Ministrul Educației a mai spus că materiile de studiu nu ar trebui să mai fie așa dense, iar accentul ar trebui să fie pus mai mult pe achiziția de competențe.

„În anul 2023 va trebui să avem planuri-cadru noi, adică lista disciplinelor și numărul de ore alocat săptămânal fiecărei discipline. Apoi, pentru fiecare să avem o materie care să nu mai fie așa densă încât profesorii să alerge prin materie, uitând de lucrurile care sunt mai mult importante, și-anume achiziția de competențe”, a afirmat Sorin Cîmpeanu.

De asemenea, oficialul a mai precizat că profesorii nu vor mai fi obligați să dea un anumit număr de note elevilor, acest aspect rămânând la latitudinea cadrelor didactice.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Buldozerele au intrat în centrul Timișoarei! Zona se schimbă
Digi24
„Am fost destul de surprinși”. Ce a scos la iveală analiza resturilor unei rachete Oreșnik lansate asupra Ucrainei în ianuarie
Cancan.ro
Ea este Cristina Buburuzanu, asistenta UPU care a murit într-un accident cumplit. Soțul și fiul, în stare gravă la spital 😢
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie. Imagini hot de pe plaja din Grecia
Adevarul
Ce înseamnă pentru români facturile calculate în euro
Mediafax
Au fugit de litoralul românesc! Românii fac coadă la vacanțele premium din Bulgaria
Click
Horoscop 29 mai - 5 iunie. Racii au de luat o decizie grea, Balanțele au parte de evoluție profesională și șanse de câștig suplimentar
Digi24
Fost analist CIA: „Sunt absolut sigur că Putin a aprobat ideea ca dronele rusești să poată fi folosite împotriva României”
Cancan.ro
Putin, primele DECLARAȚII despre drona căzută pe un bloc din Galați: 'Rusia e pregătită să facă o...' 😲
Ce se întâmplă doctore
A ignorat luni întregi un nodul la sân. La 21 de ani, tânăra a ajuns la operație cu o tumoră de aproape 2 kilograme
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Ești obligat să ai numere verzi la mașina electrică sau poți folosi numere negre obișnuite?
Descopera.ro
Activitățile care te ajută să îmbătrânești sănătos fără efort fizic
Râzi cu lacrimi
4 bancuri cu Meșterul Manole. – Ana e fată bună. O să fac casă cu ea!
Descopera.ro
De ce izbucnim uneori în plâns atunci când cineva ne întreabă „Ce faci?”