Prima pagină » Știri » 42 de imigranți au cerut azil în România, apoi s-au înghesuit într-o cisternă ca să fugă

42 de imigranți au cerut azil în România, apoi s-au înghesuit într-o cisternă ca să fugă

Polițiștii de la Punctul de Trecere a Frontierei Vărșand, județul Arad, au depistat 24 de adulți și 18 minori din Irak și Maroc, solicitanți de azil în România, care au încercat să iasă ilegal din țară, ascunși într-o cisternă, potrivit unui comunicat al Poliției de Frontieră.

Cisterna, goală, era condusă de un bărbat de 48 de ani din județul Sălaj.

„Acționând în baza unei analize de risc, polițiștii de frontieră au procedat la efectuarea unui control amănunțit asupra mijlocului de transport, ocazie cu care în cisternă au fost descoperite, ascunse, 42 de persoane, 14 bărbați, 10 femei și 18 copii”, se arată în comunicatul Poliției de Frontieră.

În urma verificărilor efectuate s-a stabilit să este vorba de 41 de cetățeni irakieni și 1 marocan, 24 de adulți cu vârste cuprinse între 18 și 52 de ani și 18 minori, cel mai tânăr având numai 2 luni, toți solicitanți de azil în România.

Migranții sunt cercetați pentru săvârșirea infracțiunii de tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, iar șoferul român pentru complicitate la tentativă de trecere ilegală a frontierei de stat, urmând ca la finalizarea cercetărilor să fie luate măsurile legale ce se impun.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
💣 în lumea televiziunii: Dan Capatos, DAT AFARĂ de la Antenă, 'la pachet' cu Silviu Andrei!
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Un magician a uitat parola cipului implantat în propriul corp