Prima pagină » Știri » A făcut friptură dintr-o pasăre rară, protejată de lege. Resturile le-a dat câinelui / Reacția Poliției: Nu este vânător și nu deține arma

A făcut friptură dintr-o pasăre rară, protejată de lege. Resturile le-a dat câinelui / Reacția Poliției: Nu este vânător și nu deține arma

A făcut friptură dintr-o pasăre rară, protejată de lege. Resturile le-a dat câinelui / Reacția Poliției: Nu este vânător și nu deține arma
Societatea Ornitologică Română prezintă cazul incredibil al unui bărbat care a prins o pasă foarte rară, aflată sub protecția legii, și a gătit-o, aruncând resturile câinelui din curte!

Poliția despre brăileanul bănuit că a mâncat o pasăre rară: Nu este vânător 

Poliția Brăila spune despre bărbatul bănuit că a mâncat o pasăre rară și a dat resturi din pasărea protejată de lege la câine că nu este vânător și nu deține legal de arma de vânătoare.

Polițiștii spun că au fost sesizați de un angajat al Gărzii Naționale de Mediu Brăila că în localitatea Victoria a avut loc un braconaj cinegetic.

Polițiștii au constatat că pe terenul unui bărbat de 52 de ani erau resturi ce provin de la o pasăre.

„Terenul respectiv nu este împrejmuit cu gard, iar în prezent este folosit pentru depozitarea hranei de animale. Bărbatul nu deține calitatea de vânător și nu este deținător legal de arma de vânătoare”, spun polițiștii brăileni.

Aceștia anunță că cercetările sunt continuate pentru a vedea dacă este vorba sau nu de o infracțiune.

Știre inițială

Șocantul incident s-a petrecut la Brăila. Bărbatul este acum cercetat de polițilști, fiind acuzat de braconaj. Cum au ajuns oameni legii la el? Cu ajutorul emițătorului pe care ornitologii l-au atașat păsării, o gâscă cu gât roșu protejată de lege.

Când au ajuns la fața locului, în curtea bărbatului erau urmele „măcelului” culinar. Resturile păsării erau peste tot, dar mai ales pe lângă cușca unui câine ce-și lingea cu poftă botul. Printre resturi, și inelele ornitologice și emițătorul care l-a dat de gol pe „infractor”.

Lună extrem de neagră pentru o specie protejată – gâsca cu gât roșu. Din decembrie până acum am pierdut 3 exemplare cu emițător. Ultima din ele, Emilia, a fost găsită azi în curtea unui sătean din Victoria, județul Brăila. Resturi din pasărea protejată de lege fuseseră date …la câine. Lângă bucăți din ea, emițătorul și inele ornitologice aplicate de specialiștii din proiectul Safe Flight for Redbreasts, în care suntem parteneri. Vom reveni cu informații, pentru că alături de biologi, la Victoria se află și autoritățile române care anchetează acest caz – pentru că este un posibil caz de braconaj”, scriu membrii Societății Ornitologice într-un mesaj postat pe Facebook.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Legea care schimbă jocul. Cum poate fi DEMIS acum un președinte al României
Digi24
„Nu va exista niciun MiG”. Polonia refuză să mai transmită Ucrainei avioane de luptă. Motivele invocate de Varșovia
Cancan.ro
George Radu și-a PRESIMȚIT moartea. Ce le-a spus luptătorul RXF apropiaților, cu puțin timp înainte de tragedie
Prosport.ro
Ioana Țiriac, apariție exotică! Moștenitoarea imperiului Țiriac s-a afișat cu abdomenul la vedere într-un cadru spectaculos
Adevarul
SURSE Președintele Nicușor Dan este pregătit pentru orice compromis politic. Linia roșie rămâne un guvern cu AUR
Mediafax
Berea pe stadioane, aprobată de Parlament! Vot decisiv pentru modificarea Legii 4
Click
Atentat cu bombă în Monaco, acolo unde își face veacul Mihaela Rădulescu. Reacția vedetei după explozia care s-a soldat cu trei victime
Digi24
De ce s-au prăbușit așa de multe clădiri în timpul cutremurelor din Venezuela și cum a rezistat Chile unor seisme mult mai puternice
Cancan.ro
BREAKING | Rezultatele de la Evaluarea Națională 2026 au fost publicate
Ce se întâmplă doctore
Cu ce a ajuns să se ocupe fiica lui Liviu Vârciu în America? Carmina e total schimbată: „De ce să îmi fie rușine?”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Vestea momentului: Roboții umanoizi au început să fie închiriați cu ziua! Cât costă și ce știu să facă
Descopera.ro
În care religie nu ai voie să mănânci cartofi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ea e femeia cu care ți-am zis că-ți fac lipeala!
Descopera.ro
Motivul pentru care Google a restricționat accesul Meta la modelele sale de Inteligență Artificială