Prima pagină » Știri » UPDATE | Un avion cu 200 de mii de măști de protecție din China a ajuns în România

UPDATE | Un avion cu 200 de mii de măști de protecție din China a ajuns în România

O comandă de 200.000 de măști de protecție din China a ajuns cu un avion al companiei națioanle aeriene Tarom, în această seară, pe Aeroportul Internațional Henri Coandă. 

La sosire, echipajul aeronavei a afișat mai multe mesaje emoționante față de situația prin care trece România, alături de întreaga omenire, printre care „solidaritate”, „ajutam”, „curaj” sau „iubire”.

Comanda din această seară conține echipamente medicale destinate liniei întâi a medicilor care se luptă în spitale cu COVID-19, fiind asigurate de compania Unifarm.

„Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a făcut declarații suficient de punctuale în privința ceea ce a făcut Unifarm până în acest moment. Sunt niște comenzi foarte mari care încep să vină. Prima va veni cu sprijinul Tarom în această seară. Vreau să-i mulțumesc companiei aeriene pentru sprijinul oferit. Este primul zbor Cargo după 10 ani și primul zbor în China după 17 ani pentru a ne sprijini pe noi. Avionul va ateriza în această seară pe Aeroportul Otopeni, urmând ca în zilele următoare să vină și alte 12 transporturi pentru comenziile pe care le-am făcut. Sunt multe comenzi care vin pe cale terestră, cu TIR-urile, din mai multe țări din Europa”, a declarat directorul Unifarm, Adrian Ionel, la Antena 3.

Directorul Unifarm a mai spus că a fost dată o comandă de două milioane de teste, din care a ajuns o primă tranșă de 200 de mii.

„Avem o comandă dată de două milioane de teste din Coreea (de Sud-n.r.). A venit o primă tranșă de 200 de mii, care sunt în curs de distribuție. Ele vor sosi pe tranșe de 200 de mii în măsura în care avem nevoie de ele. Aceste teste nu pot veni toate deodată fiindcă au o durată de viață scurtă. Trebuie folosite în timp util ca să nu expire”, a completat directorul Unifarm.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sfântul Ioan Botezătorul, sărbătorit pe 7 ianuarie: viața Înaintemergătorului, cum L-a recunoscut pe Hristos și ce înseamnă această zi
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
„Consultă cu branula în mână pacienți mai sănătoși ca ei”. Reforma gărzilor medicale, un subiect exploziv
Mediafax
La mulți ani Ionuț și Ionela! Mesaje de Sfântul Ioan 2026 pentru prieteni, familie și colegi
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Reguli drastice pentru turiștii care vor să ajungă într-o destinație turistică foarte populară