Prima pagină » Știri » Polițiștii i-au prins pe autorii amenințărilor false cu bombă de la un liceu și un mall din Timișoara

Polițiștii i-au prins pe autorii amenințărilor false cu bombă de la un liceu și un mall din Timișoara

Polițiștii i-au prins pe autorii amenințărilor false cu bombă de la un liceu și un mall din Timișoara

Autoritățile au fost alertate, miercuri dimineață, după un apel anonim la 112, care semnala că la Liceul Teologic Romano-Catolic Gerhardinum din Timișoara a fost plasată o bombă.  Forțele de ordine au evacuat elevii și profesorii. La scurt timp, un nou apel la 112 anunța prezența unei bombe la un mall din Timișoara.

UPDATE: Polițiștii i-au prins pe autorii amenințărilor false cu bombă de la un liceu și un mall din Timișoara

Polițiștii timișeni i-au descoperit pe cei care au sunat astăzi, de două ori, la 112, pentru a semnala plasarea unor bombe. Prima alertă a fost în jurul orei 10.00, când printr-un apel anonim se anunța că la Liceul Teologic Romano-Catolic Gerhardinum, din centrul Timișoarei, a fost pusă o bombă. Forțele de ordine au intervenit și au evacuat elevii și personalul liceului, însă s-a dovedit că amenințarea era falsă.

Un nou apel anonim la 112 a semnalat, în jurul orei 11.40, plasarea unei bombe în cel mai mare centru comercial din Timișoara, la Iulius Mall. Echipa pirotehnică de la Serviciul Acțiuni Speciale, din cadrul IPJ Timiș s-a deplasat la fața locului și a ajuns la concluzia că și cea de-a doua amenințare este falsă.

„Astăzi, în jurul orei 11:40, polițiștii timișoreni au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că, la un centru comercial din Timișoara, s-ar afla o bombă. La fața locului, au ajuns pirotehniștii din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Timiș, grupa Antitero din cadrul SRI și echipaje ISU Banat, care, în urma verificărilor, au stabilit că este o alarmă falsă, iar, în prezent, se fac verificări, în vederea depistării persoanei care a alertat autoritățile fără un motiv întemeiat și pentru tragerea acesteia la răspundere”, au transmis reprezentanții IPJ Timiș

UPDATE: Alarma cu bombă a fost falsă, a anunțat Inspectoratul de Poliție Județean Timiş.

Știrea inițială

„Polițiștii timișoreni au fost sesizați, prin apel 112, cu privire la faptul că, la un liceu din Timișoara, s-ar afla o bombă. A fost evacuat personalul din liceu, iar polițiștii Secției 1 Timișoara, împreună cu pirotehniștii din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale Timiș, au efectuat verificări, pentru a stabili dacă se confirmă cele sesizate. De asemenea, la fața locului s-a aflat și un echipaj ISU Banat. A fost alarmă falsă. Se fac verificări în vederea identificării persoanei care a efectuat apelul”, potrivit IPJ Timiș

Clădirile liceului au fost verificate de o echipă pirotehnică de la Serviciul Acțiuni Speciale, din cadrul IPJ Timiș.

La liceu a fost adus și un câine dresat să descopere material exploziv.

Întreaga zonă din vecinătatea liceului a fost izolată de polițiști în timpul verificărilor.

“În urma verificărilor efectuate, cu privire la cele două alarme false cu bombă, polițiștii i-au depistat și sancționat contravențional pe cei doi apelanți, conform O.U.G 34/2008, privind organizarea și funcționarea Sistemului Național Unic pentru Apeluri de Urgență.
Minorul care a apelat serviciul 112 și a sesizat existența unei bombe la un liceu din municipiul Timișoara a fost sancționat cu amendă, în valoare de 1.000 de lei, iar bărbatul în vârstă de 31 de ani, care a sesizat existența unei bombe la un complex comercial din Timișoara, a fost sancționat contravențional cu amendă, în valoare de 4.000 de lei”, a transmis Biroul de presă, din cadrul IPJ Timiș.

Între cei doi indivizi nu există nicio legătură. Minorul este elev la liceul unde a fost anunțată bomba, însă a lipsit de la școală în ultimele două săptămâni. Bărbatul de 31 de ani ar avea probleme psihice, așa că va fi dus într-un spital de specialitate pentru investigații medicale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Sfântul Ioan Botezătorul, sărbătorit pe 7 ianuarie: viața Înaintemergătorului, cum L-a recunoscut pe Hristos și ce înseamnă această zi
Digi24
VIDEO Atacurile convenționale sunt istorie: Trump a folosit în Venezuela, pentru prima dată, o tactică utilizată și de Putin în Ucraina
Cancan.ro
Michael Schumacher a murit la 75 de ani. Vestea a fost confirmată de fiica lui
Prosport.ro
Corina Caragea arată fabulos la 43 de ani! Prezentatoarea PRO TV, apariție spectaculoasă
Adevarul
„Consultă cu branula în mână pacienți mai sănătoși ca ei”. Reforma gărzilor medicale, un subiect exploziv
Mediafax
La mulți ani Ionuț și Ionela! Mesaje de Sfântul Ioan 2026 pentru prieteni, familie și colegi
Click
Orașul din Europa care a fost invadat de români. 8 din 10 turiști sunt din țara noastră: „E scris în limba română peste tot”
Digi24
Cum au întrerupt teroriștii alimentarea cu energie electrică a Berlinului. Cine este Vulkangruppe și cum ar putea influența el Moscova
Cancan.ro
Georgiana Lobonț s-a pozat în costum de baie și fanii ei au încremenit când au văzut cum arată: 'Iartă-mă că întreb. Ești vie?'
Ce se întâmplă doctore
Soția lui Gabi Enache atrage toate privirile: „Vin bărbați și se uită așa la mine, dar el acceptă situația”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Mercedes-Benz mută producția unui model important din Germania în Ungaria
Descopera.ro
O planetă ciudată plutește prin galaxie! Ce se știe deocamdată?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Vânătorul către Scufiţa Roşie: - Pentru că îmi place de tine, o să-ți îndeplinesc trei dorințe!
Descopera.ro
Reguli drastice pentru turiștii care vor să ajungă într-o destinație turistică foarte populară