Prima pagină » Știri » Anunțul directorului Institutului Național pentru Fizica Pământului, după seismul de 4,1 grade

Anunțul directorului Institutului Național pentru Fizica Pământului, după seismul de 4,1 grade

Anunțul directorului Institutului Național pentru Fizica Pământului, după seismul de 4,1 grade
Cutremurul de 4,1 grade produs luni în Vrancea este unul de suprafață și acest tip de seism este urmat de mai multe replici, dar acestea au magnitudine mică și nu ar trebui să depășească 3,1 grade, a declarat pentru MEDIAFAX directorul științific al INFP, Mircea Radulian.

Directorul științific al Institutului Național pentru Fizica Pământului (INFP) a spus că, din cauza adâncimii mai mici la care s-a produs seismul, este posibil să se fi simțit mai puternic în zona epicentrală, între Râmnicu Sărat și Focșani, dar acest tip de cutremur nu produce pagube.

Mircea Radulian a precizat că un cutremur de suprafață este urmat de mai multe replici, dar acestea au magnitudine cu cel puțin un grad mai mică, ceea ce înseamnă că replicile nu ar trebui să depășească 3 – 3,1 grade.

Cutremurul cu magnitudinea de 4,1 grade pe scara Richter s-a produs luni, la ora 08.08, în Vrancea, la adâncimea de 17 kilometri.

Seismul a avut intensitatea III, iar orașele cele mai apropiate de epicentru sunt Râmnicu Sărat (17 kilometri), Focșani (22 de kilometri), Mărășești (42 de kilometri), Tecuci (48 de kilometri) și Buzău (48 de kilometri).

Duminică s-au produs două cutremure în Vrancea, unul cu magnitudinea de 3,2 grade pe scara Richter și celălalt de 2,8 grade.

În zona seismică Vrancea au fost înregistrate, în ianuarie, alte șase cutremure, cu magnitudini între 3,2 și 4,3 grade pe scara Richter, cel mai puternic dintre acestea, cu epicentrul în județul Buzău, fiind înregistrat în 4 ianuarie.

În 22 noiembrie 2014, în Vrancea s-a produs un cutremur de 5,7 grade, fiind cel mai mare ca magnitudine înregistrat în România în ultimii 10 ani. Seismul a fost simțit și în București și a fost urmat de mai multe replici, care nu au depășit însă 3,3 grade. Din cauza cutremurului, alimentarea cu energie electrică a fost afectată în mai multe localități din județul Galați. Serviciile de ambulanță din Vrancea au primit mai multe apeluri pentru atacuri de panică, iar funcționarea unor rețele de telefonie mobilă a fost afectată temporar.

Tot în Vrancea, la 6 octombrie 2013 a avut loc un cutremur de 5,5 grade pe scara Richter, fiind atunci cel mai mare din ultimii patru ani.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Imperiul secret al filmelor piratate a căzut! Cum au spart polițiștii italieni rețeaua CINEMAGOAL care făcea milioane din streaming ilegal
Digi24
Trump așteaptă cu groază ziua în care va trebui să facă față „Fantomei de 5,02 dolari”
Cancan.ro
Mihai Neșu primește o pensie colosală de la olandezi. Cât încasează lunar fostul fotbalist
Prosport.ro
FOTO. Raluca Zenga, imagini incendiare în costum de baie pe plaja din Maldive
Adevarul
Alexandra Căpitănescu, după succesul României la Eurovision 2026: „Nu ne-am așteptat ca o piesă rock atât de nișată să placă atât de mult”
Mediafax
Bolojan trage linia în PNL: Nici clonă a USR, nici brelocul PSD
Click
Ce se dă de pomană de Moșii de vară: „Se împart și vase de lut.” Ce rugăciuni se spun când se prepară coliva și de ce arpacașul se spală în 9 ape?
Digi24
Bătaie în Centrul Vechi din Capitală între ucraineni și o bandă de motocicliști români. Jandarmii au intervenit în timpul nopții
Cancan.ro
Veste uriașă în lumea mondenă! Celebra cântăreață din România a devenit mamă pentru prima dată
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Mona Nicolici, fosta prezentatoare de știri de la Antena 1. Cum arată astăzi, la 56 de ani
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Se modifică procedura de obținere a permisului de conducere
Descopera.ro
De ce dinozaurii carnivori aveau brațe așa mici?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Gheorghe: - Ioane, dacă eu m-aș însura cu soră-ta, noi doi ce-am fi?
Descopera.ro
Peste 14.000 de mașini electrice Tesla, rechemate. Ce modele sunt vizate?