Prima pagină » Știri » Anunțul făcut de prefectul de Vaslui înainte să apară zăpada: Nici pentru această iarnă nu suntem dotați la nivelul cerințelor

Anunțul făcut de prefectul de Vaslui înainte să apară zăpada: Nici pentru această iarnă nu suntem dotați la nivelul cerințelor

Anunțul făcut de prefectul de Vaslui înainte să apară zăpada: Nici pentru această iarnă nu suntem dotați la nivelul cerințelor
Prefectul județului Vaslui, Radu Renga, susține că autoritățile vasluiene nu sunt dotate corespunzător, la nivelul cerințelor, pentru a face față intemperiilor vremii pe perioada iernii, în condițiile în care numărul utilajelor de deszăpezire și intervenție este insuficient.

Prefectul județului Vaslui, Radu Renga, susține că autoritățile vasluiene nu sunt dotate corespunzător, la nivelul cerințelor, pentru a face față intemperiilor vremii pe perioada iernii, în condițiile în care numărul utilajelor de deszăpezire și intervenție este insuficient.

Județul Vaslui ar putea avea din nou probleme în sezonul rece, la fel ca și în iernile trecute, din cauza dotării precare a autorităților, care nu dispun de utilajele necesare pentru a interveni în timp optim în situații dificile, de drumuri blocate sau persoane izolate, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Situația este recunoscută de prefectul de Vaslui, Radu Renga, care ar vrea mai multe utilaje de deszăpezire, precum și o autospecială pe șenile cu ajutorul căreia să fie preluate persoanele cu afecțiuni medicale din satele izolate de zăpadă.

„Din păcate, nici pentru această iarnă nu suntem dotați la nivelul cerințelor. Avem în dotare doar patru autofreze pentru aproape 400 de kilometri de drumuri naționale. Desigur, ne-ar fi necesară măcar o autospecială pe șenile cu care să ajungem la persoanele bolnave în zonele izolate. Cum aceasta nu există, va trebuie să vedem de unde o să împrumutăm la iarnă”, a declarat, marți, corespondentului MEDIAFAX prefectul județului Vaslui, Radu Renga.

Potrivit acestuia, Inspectoratul pentru Situații de Urgență Vaslui s-a asociat cu cinci instituții similare din zona Moldovei și, printr-un proiect din cadrul Programului Operațional Regional, ar putea obține pe viitor trei autofreze și o autospecială de intervenție pe șenile.

Numai în ultimele două ierni, ninsorile abundente însoțite de viscol au dus la blocarea, zile întregi, a mai multor drumuri naționale și județene din Vaslui, zeci de mașini, inclusiv autocare cu pasageri, așteptând izolate reluarea traficului.

De asemenea, au existat multe situații în care ambulanțele nu au putut ajunge la pacienți în stare gravă, mașinile de salvare rămânând blocate în zăpadă.

Pentru a face față situației, autoritățile vasluiene au împrumutat din alte județe autospeciale cu șenile cu care să poată ajunge la bolnavi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce înseamnă când pisica te privește și clipește lent, potrivit cercetătorilor
Digi24
George Simion, după ce Dragoș Sprînceană l-a numit „trădător de țară”: „Minciuni. Le fuge pământul de sub picioare”
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
Țările în care românii își fac cumpărăturile mult mai ieftin ca acasă. „Calitatea e mult mai bună ca la noi, prețurile mai mici”
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Lavrov, schimbare radicală de ton: acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe fanii săi! Cum a apărut bruneta în cea mai provocatoare ședință foto
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Dacia renunță la motoarele pe GPL. De când intră în vigoare decizia și cu ce vor fi ele înlocuite
Descopera.ro
Care este diferența dintre alcool și etanol?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Oamenii de știință scanează mumii pentru a dezvălui secretele vieții din Egiptul Antic