Prima pagină » Știri » Belgia, scoasă la licitație pe eBay

Belgia, scoasă la licitație pe eBay

Site-ul de internet eBay a fost nevoit, ieri seară, să retragă un anunț prin care Belgia a fost scoasă la licitație, la prețul inițial de un euro, după ce, la ora 17.30, valoarea ofertei maxime a ajuns la 10 milioane de euro, potrivit AFP.

Site-ul de internet eBay a fost nevoit, ieri seară, să retragă un anunț prin care Belgia a fost scoasă la licitație, la prețul inițial de un euro, după ce, la ora 17.30, valoarea ofertei maxime a ajuns la 10 milioane de euro, potrivit AFP.

Purtătorul de cuvânt al eBay, Peter Burin, a declarat că anunțul a fost postat pe data de 15 septembrie sub titlul "Belgia, un regat cu trei provincii". Vânzătorul este un fost jurnalist, Gerrit Six.

După 26 de oferte, suma inițială cu care Belgia a fost scoasă la licitație, un euro, a ajuns la 10 milioane de euro.

În anunț se putea citi că Belgia poate fi achiziționată atât ca stat întreg, lucru pe care vânzătorul nu îl recomanda, dar și pe provincii separate, Flandra, Bruxelles și Valonia. Vânzătorul amintea că Belgia are datorii de stat de 300 de milioane de euro de care cumpărătorul trebuie să țină cont.

Gerrit Six a declarat că a făcut acest lucru pentru a atrage atenția: "Metoda funcționează. Am apărut în toate ziarele. „Le Monde a fugit după mine toată ziua pentru un interviu", a comentat acesta.

Potrivit purtătorului de cuvânt al eBay, Belgia a mai fost o dată scoasă la vânzare pe eBay. "Dar atunci anunțul nu a fost postat de un belgian și nu era atât de amuzant. Noul anunț era provocator și destul de subtil", a spus Peter Burin.

Anunțul a apărut în cea de-a 100-a zi a crizei politice care a zguduit Belgia.

Mai multe știri pe www.mediafax.ro

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Șoc în lumea politică americană! ALIATUL lui Trump a murit „în urma unei boli scurte și subite”
Digi24
Tensiuni maxime. Americanii au lovit 140 de ținte din Iran. Teheranul atacă Bahrainul, Iordania, Qatarul, Omanul și Kuweitul
Cancan.ro
Alexandru Nițu a fost dat dispărut pe 28 iunie 2026. IREAL unde a fost găsit după două săptămâni
Prosport.ro
Simona Halep, prima reacție după ce s-a afişat la Wimbledon cu afaceristul Dorin Mateiu
Adevarul
Pensionar la 40 de ani? Strategia radicală prin care tot mai mulți tineri își cumpără libertatea. Cum se aplică în România
Mediafax
Aici trăiesc BOGAȚII! Care este orașul spaniol care a întrecut Londra și Paris pe piața imobiliară de lux
Click
Ce a scris Ann Widdecombe în ultimele minute de viață. Mesajele fostei deputate au fost făcute publice
Digi24
Un oraș european sufocat de turiști interzice accesul cu mașina în centrul vechi pe timpul verii. Ce amenzi riscă șoferii
Cancan.ro
Simona Halep și Dorin Mateiu și-au oficializat relația la Wimbledon. După escapada din Mykonos, a venit și confirmarea!
Ce se întâmplă doctore
Iulia Albu a apelat la operații estetice! E total schimbată acum: „Procedura a reprezentat primul pas, urmat de un protocol de recuperare, perfuzii și tratamente”
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Dacia DUSTER de Japonia, produsă în INDIA: Cu ce dotări vine Nissan Tekton?
Descopera.ro
Manualele de biologie s-au înșelat: Oamenii de știință au descoperit cum crește, de fapt, părul uman
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Am 71 de ani și sunt căsătorit cu o femeie de 30!
Descopera.ro
Oamenii de știință au creat cea mai realistă celulă artificială de laborator