Prima pagină » Știri » Bilanț după prima ninsoare. 35 de mașini și 64 de persoane, captive în nămeți / Ce drumuri au fost închise

Bilanț după prima ninsoare. 35 de mașini și 64 de persoane, captive în nămeți / Ce drumuri au fost închise

Bilanț după prima ninsoare. 35 de mașini și 64 de persoane, captive în nămeți / Ce drumuri au fost închise
Vremea rea a avut efecte în 7 județe, fiind afectate 4 drumuri naționale și 16 drumuri județene. 20 de mașini au rămas blocate în zăpada viscolită numai în județul Suceava. Un alt județ afectat a fost Neamț, unde mașinile nu au putut circula pe 11 drumuri.

Potrivit bilanțului IGSU, în ultimele 24 de ore nu au fost înregistrate victime sau alte situații grave care să pună în pericol comunitățile.

Vremea rea a generat efecte în 7 județe (Botoșani, Brașov, Constanța, Galați, Iași, Neamț, Suceava, Vaslui) și au constat în derapaje ușoare ale autovehiculelor în afara părții carosabile, blocaje (pentru perioade scurte de timp) sau restricții rutiere, pe anumite sectoare de drum, necesare operațiunilor de deszăpezire.

Din cauza viscolului, au fost afectate 4 drumuri naționale și 16 drumuri județene.

Pompierii militari și autoritățile locale au deblocat 36 de mașini rămase înzăpezite, în care se aflau 64 de persoane. De asemenea, s-a intervenit, cu ajutorul autospecialelor de deszăpezire, pentru asigurarea deplasării a 3 echipaje de ambulanță cu pacienți, dar care nu mai puteau înainta din cauza viscolului și a zăpezii adunate pe carosabil. Toate persoanele au fost transportate în siguranță la unitățile spitalicești.

Una dintre cele mai afectate zone a fost județul Neamț, unde, din cauza zăpezii viscolite pe carosabil, 8 drumuri județene și 3 drumuri naționale au fost temporar blocate, iar circulația autovehiculelor s-a desfășurat cu dificultate.

O situație deosebită s-a înregistrat și în Județul Suceava, pe DJ 209C, între localitățile Măzănești și Liteni-Moară, unde 20 de autoturisme nu au mai putut înainta din cauza zăpezii viscolite pe carosabil. Circulația rutieră a fost temporar blocată, iar echipaje specializate au acționat cu material antiderapant și utilaje pentru deszăpezirea acestora. Ulterior, autoturismele și-au continuat deplasarea, fără probleme.

Acțiunile de intervenție cu material antiderapant și utilaje de deszăpezire continuă în județele Botoșani și Neamț, pentru îndepărtarea sulurilor de zăpadă formate pe carosabil.

În continuare, pompierii militari rămân mobilizați, 24 de ore din 24, pentru gestionarea operativă a situațiilor de urgență și acordarea primului ajutor medical specializat persoanelor aflate în dificultate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Report de peste 1,7 milioane de euro la Loto 6/49. Trageri speciale de Anul Nou
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Vânt de până la 120 km/h! Avertizările meteorologilor, prelungite până în noaptea de Revelion
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Situație critică în tunelul de sub Canalul Mânecii. Circulația tuturor trenurilor Eurostar a fost anulată
Cancan.ro
Ninge 5 zile consecutiv, în România, de pe 1 ianuarie 2026! Meteorologii Weather.com au revizuit prognoza meteo
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un radar fix cu inteligență artificială a înregistrat peste 1.000 de abateri, în doar 4 zile
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
România, într-un coșmar strategic și militar