Prima pagină » Știri » CAMERA DEPUTAȚILOR. Moțiunea PSD „Virusul Cîțu a infectat economia națională”, dezbătută luni: „Mai nociv decât efectele pandemiei”

CAMERA DEPUTAȚILOR. Moțiunea PSD „Virusul Cîțu a infectat economia națională”, dezbătută luni: „Mai nociv decât efectele pandemiei”

CAMERA DEPUTAȚILOR. Moțiunea PSD „Virusul Cîțu a infectat economia națională”, dezbătută luni: „Mai nociv decât efectele pandemiei”
Florin Cîțu, către Marcel Ciolacu: „Fii bărbat! / Sursă Foto: GOV.RO

Camera Deputaților dezbate, luni, moțiunea simplă depusă de PSD împotriva ministrului Finanțelor Publice, Florin Cîțu, pe care îl acuză că este „mai nociv decât efectele pandemiei”.

Ședința Camerei Deputaților începe la ora 17:30.

„Mai nociv decât efectele pandemiei, mai contagios decât coronavirusul şi mai letal decât maladia COVID-19, Virusul Citu a distrus aproape complet economia naţională! După aproape două luni de stare urgentă, după nenumărate bâlbe, amânări şi rectificări de acte normative, ministrul Finanţelor, Florin Vasile Citu, s-a dovedit incapabil să vină cu măsuri de sprijin eficiente pentru economie”, scrie PSD în textul moțiunii.

„Mai simplu spus, 70% dintre români considera că ministrul Citu este un dezastru pentru economie! Ce blestem pe această ţară că, în cele mai grele momente, economia ei să fie condusă de cel mai dezastruos ministru al Finanţelor din istoria României!

În cele 6 luni de guvernare şi în cele peste 50 de zile de la instituirea stării de urgenţă nu s-a luat nicio măsură pentru evitarea dezastrului”, mai afirmă PSD.

„Deşi a preluat o economie în creştere, cu un deficit bugetar mic şi cu un nivel redus al datoriei publice ca pondere în PIB, ministrul Finanţelor, Florin Citu, a adus ţară la sapă de lemn cu mult înainte de venirea pandemiei”, mai arata PSD în textul moţiunii.

„Ministrul Citu şi-a bătut joc de tot efortul din guvernarea PSD de a reduce ponderea datoriei ca procent din PIB. Faţă de 2016, când datoria era 37,2% din PIB, anul trecut, în octombrie, ajunsesem la 34,6% din PIB. Aveam a 6-a cea mai mică datorie ca pondere în PIB din Uniunea Europeană!

În plus, PSD lăsase o rezervă financiară în Trezorerie de 5,2 miliarde euro. Asta e moştenirea pe care a lăsat-o PSD! Ministrul Citu nu doar că a anulat tot acest efort, dar a ne-a dus cu datoria publică într-o stare cu mult mai rea decât a fost vreodată. Agenţiile de rating ne spun că nivelul datoriei României va ajunge în acest an la 43% din PIB”, mai afirma social-democraţii.

„Amanetarea finanţelor ţării trebuie să înceteze! România trebuie salvată de virusul Vasile Citu! Ministrul Citu trebuie să plece”, mai scrie PSD.

La rândul său, Cîțu a declarat, duminică, înainte de dezbaterea moțiunii, că „PSD-iștii lui Dragnea în frunte cu Ciolacu” îi dau șansa să le arate „cât sunt de pafariști” și vrea să propună alte programe: „Alfred MINIMISS” și „La școală cu Ciolacu”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ucraina introduce un nou model de luptă. Syrskyi afirmă că zonele controlate de ruși au fost recucerite
Digi24
Hainele și nu pozele nud ale consulului Ucrainei în Republica Dominicană au dus la concedierea ei. Ce a purtat Victoria Iakimova
Cancan.ro
Valentin Sanfira nu se mai ascunde! A dat fuga la ferma iubitei și s-a fotografiat într-o ipostază neașteptată
Prosport.ro
FOTO. L-a părăsit pe milionarul cu 35 de ani mai bătrân decât ea pentru că a înșelat-o cu prietena ei
Adevarul
Cine sunt cei cinci politicieni europeni care ar putea călca pe urmele lui Viktor Orbán într-o politică ostilă față de UE
Mediafax
Sursa neașteptată de sare care ar putea crește tensiunea arterială a milioane de oameni
Click
Dorința pe care Mihaela Rădulescu nu a fost lăsată să i-o îndeplinească lui Felix Baumgartner: „Am luptat ca o leoaică”
Digi24
Singura țară din lume care își poate acoperi integral hrana din resurse proprii. Cum stă România într-un astfel de clasament mondial
Cancan.ro
Le plângeai de milă? Câți lei câștigă într-o singură lună acest livrator Glovo pakistanez, din Constanța. Ce sumă trimite acasă
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Monica Gabor în prezent, după ce a dispărut din lumina reflectoarelor. Imaginea postată de Irina Columbeanu
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
De ce sunt furate catalizatoarele auto și cum te poți proteja. Ce model de autoturism este cel mai vizat de hoți
Descopera.ro
Care este diferența dintre antropologie și sociologie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Nu îmi place că te culci cu soția mea!
Descopera.ro
Ce mâncăm și ce nu mâncăm în timpul sarcinii? Sfaturi esențiale pentru viitori părinți!