Prima pagină » Știri » CASA REGALĂ. A murit ultimul coleg de Clasă Palatină al Regelui Mihai I, Lascăr Duiliu Zamfirescu

CASA REGALĂ. A murit ultimul coleg de Clasă Palatină al Regelui Mihai I, Lascăr Duiliu Zamfirescu

CASA REGALĂ. A murit ultimul coleg de Clasă Palatină al Regelui Mihai I, Lascăr Duiliu Zamfirescu
CASA REGALĂ. A murit ultimul coleg de Clasă Palatină al Regelui Mihai I, Lascăr Duiliu Zamfirescu / Sursă Foto: https://clasapalatina.files.wordpress.com/

 Ultimul coleg de Clasă Palatină al Regelui Mihai I, Lascăr Duiliu Zamfirescu, a murit la 98 de ani. Conform Mediafax, Lascăr Duiliu Zamfirescu a fost nepotul scriitorului Duiliu Zamfirescu și fratele disidentei exilate Sanda Stolojan.

Ultimul coleg al Regelui Mihai avea 98 de ani și era născut la Berlin

Conform unui mesaj publicat pe Facebook de Custodele Coroanei Române, Majestatea Sa Margareta, fiu al diplomatului Alexandru Zamfirescu şi nepot al scriitorului Duiliu Zamfirescu, Lascăr Zamfirescu s-a născut la Berlin, în 23 mai 1922.

A început şcoala în Olanda, într-o instituţie religioasă, continuându-şi copilăria în capitalele mai multor ţări (Brazilia, Portugalia), unde tatăl său era trimis ca reprezentant al României.

Ajuns în ţară la vârsta de 14 ani, în 1936 el s-a alăturat Clasei Palatine, din anul al V-lea, până în clasa a VII-a (1939).

În această perioadă, a devenit foarte apropiat Principelui Moştenitor Mihai, cei doi formând o prietenie care a rezistat peste decenii. În vacanţele de vară, Lascăr Zamfirescu era la Roma, alături de tatăl său, fiind deseori invitat la Florenţa de Regina-Mamă Elena.

După absolvirea studiilor, la Colegiul Naţional „Sfântul Sava”, a devenit inginer în electromecanică, lucrând 11 ani în uzinele Malaxa, continuând pasiunea pentru inginerie de-a lungul vieţii.

A fost căsătorit cu Elene Rosetti

În anul 1945, s-a căsătorit cu Elena Rosetti.

Este cunoscut şi pentru că a fost fratele disidentei exilate Sanda Stolojan, pe care a apărat-o în faţa organelor de securitate.

Lascăr Duiliu Zamfirescu a ținut strâns legătura cu colegul său, Regele Mihai

După întoarcerea Regelui Mihai, cei doi au reluat legăturile, Lascăr Zamfirescu fiind devotat regelui şi prietenului său până la capăt. Prin trecerea sa la cele veşnice, România pierde un tezaur viu al istoriei contemporane şi ultimul prieten din tinereţe care l-a cunoscut pe Regele Mihai în anii formării sale educaţionale.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Duș cu apă rece sau caldă: Care este mai sănătos?