Prima pagină » Știri » Câți români petrec vacanța de 1 mai pe litoralul românesc și câți au ales străinătatea

Câți români petrec vacanța de 1 mai pe litoralul românesc și câți au ales străinătatea

Câți români petrec vacanța de 1 mai pe litoralul românesc și câți au ales străinătatea
În minivacanța de 1 Mai, 250.000 de români sunt găzduiți în stațiunile din țară, în special pe litoral, și 60.000 sunt plecați în alte țări, a declarat pentru MEDIAFAX consultantul în turism Traian Bădulescu.

Pe plan intern, topul preferințelor turiștilor este condus de litoralul Mării Negre, unde vedete sunt stațiunile Mamaia și Vama Veche, cu 40.000 de turiști. În plus, din ce în ce mai mulți turiști aleg Delta Dunării.

Dacă de Paște preferințele românilor au fost dominate de turismul rural, majoritatea dorind să petreacă într-un mod tradițional, de 1 Mai domină distracția, iar în topul preferințelor conduce litoralul românesc.

„Pentru multe hoteluri de pe Litoral sau de pe Valea Prahovei și Poiana Brașov, gradele de ocupare sunt între 85 și 100%. Urmează stațiunile montane de pe Valea Prahovei (Sinaia, Predeal, Bușteni), alături de Poiana Brașov și de regiunea de turism rural Bran-Moieciu. De asemenea, sunt solicitate și regiunile cu turism rural dezvoltat, precum Bucovina, Maramureș, Neamț, Oltenia de sub munte, Ținutul Secuiesc, Mărginimea Sibiului”, a spus consultantul.

De asemenea, o serie de turiști merg în stațiunile balneoclimaterice, unde beneficiază de tarife mai accesibile, precum Călimănești-Căciulata, Băile Felix, Băile Herculane, Sovata, Covasna etc.

„În general, de 1 Mai tarifele sunt mai ridicate cu 10-20% decât în celelalte weekend-uri, datorită cererii mari și în special pentru litoral”, a mai spus Traian Bădulescu.

Pe partea de turism extern, domină litoralul Bulgariei și nordul Greciei (Halkidiki, Thassos, Corfu). De asemenea, mii de români vor alege city break-urile în orașe europene precum Madrid (pentru care s-a înregistrat o creștere a cererii), Barcelona, Viena, Paris, Roma, Milano, Praga, Amsterdam.

Nu în ultimul rând, sunt români care au ales Dubai, croazierele mediteraneene sau alte destinații exotice.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tradiții, obiceiuri și superstiții de Anul Nou: Ce să faci de Revelion și ce să eviți ca să ai noroc tot anul
Digi24
Reacția Chinei după acuzațiile Kremlinului că ucrainenii au atacat reședința lui Putin
Cancan.ro
Plan malefic și fără milă! Cum a pus mâna pe bani în doar câteva zile, femeia din Sibiu care și-a ucis mama
Prosport.ro
Ioan Andone i-a primit pe Cătălin Măruță şi pe Andra în Spania, în casa lui de milioane de euro: „Sunt un om bogat”
Adevarul
Cristi Borcea, ținta ironiilor pe internet. „Oameni care n-au ce face cu banii și se transformă în monștri”
Mediafax
Ianuarie 2026: marile sărbători din calendarul ortodox
Click
Orașul-minune al României! Nu se mai oprește din dezvoltare și a atras miliarde de euro
Digi24
Schimbarea critică privind armata lui Putin care ar putea opri războiul din Ucraina. Zelenski: E o premieră
Cancan.ro
Substanțe afrodisiace, descoperite în casa Rodicăi Stănoiu. Ancheta ia o turnură neașteptată
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Cristina Spătar! Imagini incendiare cu regina muzicii R&B! Așa se menține în formă artista
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Un român va participa la Raliul Dakar 2026. În ce categorie se va înscrie acesta?
Descopera.ro
Galerie foto de excepție cu Brigitte Bardot
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – Ai văzut, dragă, azi-noapte am făcut dragoste 63 de minute!
Descopera.ro
Duș cu apă rece sau caldă: Care este mai sănătos?