Prima pagină » Știri » Caz incredibil la Spitalul Județean Ploiești: Un bolnav de demență ar fi plecat singur acasă!

Caz incredibil la Spitalul Județean Ploiești: Un bolnav de demență ar fi plecat singur acasă!

Caz incredibil la Spitalul Județean Ploiești: Un bolnav de demență ar fi plecat singur acasă!

Fiul unui pacient bolnav de demență care a fost externat din spitalul Spitalul Județean de Urgență Ploiești fără aparținător susține că părintele său a fost lăsat să plece singur, deși autoritățile medicale și fiul stabilisesră o oră anume la care acesta să vină să își ia ruda acasă.

Fiul bolnavului a povestit în cursul zilei de joi, 21 ianuarie, cum a început totul.

„La 14:45 a ajuns la spital, am tot sunat toată ziua sa știu dacă îl internează sau nu, și le-am precizat că suferă de demență și că este sub tratament și vreau să știu dacă nu-l internează pentru a merge să-l iau, rugându-i să nu-i dea drumul să plece singur”, a declarat fiul bărbatului pentru ziarulincomod.ro.

Pacient bolnav de demență, externat fără însoțitor

Fiul bărbatului susține că stabilise cu autoritățile medicale o anumită oră la care bolnavul să fie externat, însă acesta a fost lăsat să plece singur din spital.

„I-au dat drumul din spital la ora 7 dimineața, în condițiile în care am fost sunat la 02:35 să mi se spună că pot veni să-l iau atunci sau mai târziu. Le-am spus că vin să-l iau pe la ora 9-9:30”, a mai povestit fiul pacientului.

De asemenea, acesta a relatat că personalul medical i-a relatat că tatăl lui le-ar fi spus cadrelor medicale prezente că este așteptat afară cu taxiul.

„Cum poți trimite un om cu demență singur acasă, îmbrăcat subțire, la temperaturile scăzute care sunt dimineața, fără nici un act la el?! Fusese cu ambulanța adus. Răspunsul lor a fost că i-a păcălit că îl aștept eu cu taxiul afară. Adică la 2:35 au putut să mă sune, dar la ora 7 nu au mai putut face asta”, a mai spus fiul bolnavului.

Fiul pacientului bolnav de demență intenționează să depună luni plângere penală împotriva Spitalului Județean de Urgență Ploiești.

Managerul Spitalului Județean de Urgență Ploiești a declarat că a demarat o anchetă internă în acest caz, iar dacă fapte reclamate se vor confirma cei responsabili vor fi sancționați drastic, potrivit sursei citate.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Trump afirmă că vrea să „pună mâna pe petrolul din Iran”
Digi24
Momentul în care o dronă ucraineană lovește locomotiva unui tren care transporta provizii pentru armata rusă
Cancan.ro
Netflix mărește prețul abonamentelor. Ce urmează pentru abonaţii din România
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Pe cine ar vota românii, în plină criză a carburanților. AUR, în scădere semnificativă. Soluțiile preferate pentru a atenua scumpirile
Mediafax
Cum să obții o viză de aur în Europa în 2026. Prețuri și reguli în țări cheie
Click
Cât va costa casa din Italia a Gabrielei Cristea după ce va fi reconstruită și renovată: „Va fi ca un hotel de 5 stele”. Conacul va avea șapte camere și un living imens
Digi24
Zilele devin mai lungi pe Pământ, iar de vină ar putea fi oamenii. Care sunt riscurile
Cancan.ro
Andreea Popescu, mesaj TRANȘANT după ce Rareș Cojoc a luat o nouă medalie de aur: '4 ani de terapie'
Ce se întâmplă doctore
Loredana Groza în costum de baie, la 55 de ani! Imagini de senzație din vacanță! Și-a încântat fanii
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
Un brăilean a mers până în Siberia cu… un Volkswagen Bora
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Trendul care luptă cu distragerile digitale