Prima pagină » Știri » Ce amendă a primit hotelul din Venus în piscina căruia s-a înecat un copil de 5 ani

Ce amendă a primit hotelul din Venus în piscina căruia s-a înecat un copil de 5 ani

Ce amendă a primit hotelul din Venus în piscina căruia s-a înecat un copil de 5 ani
Hotelul din stațiunea Venus în piscina căruia s-a înecat un copil de cinci ani a fost amendat cu 20.000 de lei de Autoritatea Națională pentru Turism (ANT), întrucât persoana desemnată să supravegheze piscina nu avea certificat de salvamar.

Președintele ANT, Mirela Matichescu, a declarat, vineri, corespondentului MEDIAFAX, că reprezentanții Autorității au făcut un control la hotelul respectiv, stabilind că unitatea avea o persoană desemnată cu supravegherea piscinei și acordarea primului ajutor, dar că aceasta nu avea certificatul de salvamar, așa cum prevede legea.

Din acest motiv, hotelul a fost sancționat cu 20.000 de lei.

Mirela Matichescu a precizat că, în rest, unitatea respecta toate prevederile legale, având panou de avertizare la piscină și având afișat și programul de funcționare al acesteia.

Un copil de cinci ani a murit, miercuri seară, după ce a căzut în piscina unui hotel din stațiunea Venus.

Conform anchetatorilor, copilul se afla la mare împreună cu părinții, sosiți din București, iar miercuri seară s-a jucat pe terasa hotelului. La un moment dat, părinții au sesizat dispariția copilului și au alertat personalul unității de cazare.

Ulterior, copilul a fost găsit în piscina hotelului, fiind scos din apă de un turist.

Cadrele medicale de la Ambulanță care au sosit imediat la locul incidentului au încercat timp de mai multe zeci de minute să îl resusciteze pe copil, care a fost transportat la Spitalul Municipal Mangalia, iar în jurul orei 22.35 a fost constatat decesul. Cadavrul a fost dus la Morga Mangalia pentru necropsie.

Polițiștii constănțeni au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă în acest caz, cercetările fiind continuate pentru a se stabili cu exactitate cum s-a produs incidentul.

Potrivit anchetatorilor, piscina hotelului în care s-a înecat copilul este supravegheată în timpul programului, adică între orele 08.00-18.00, de un angajat, iar apelul la 112 prin care se anunța incidentul a fost făcut în jurul orei 21.10.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Horoscop 5 decembrie 2025: O zi intensă cu vești care răstoarnă planuri
Digi24
Dmitri Medvedev amenință „nebuna Uniune Europeană”: confiscarea activelor rusești ar fi echivalentă cu un act ce justifică războiul
Cancan.ro
Fiica nelegitimă a lui Putin, recunoscută de niște ucraineni în Paris. IREAL ce s-a întâmplat imediat după
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
„Îți place să trăiești în Europa?”. Un jurnalist ucrainean a abordat-o pe presupusa fiică a lui Putin la Paris / Ea spune că îi pare „foarte rău” pentru războiul din Ucraina
Click
Val de angajări în mai multe orașe din România. Domeniile în care se caută personal fără experiență
Digi24
Rusia va ajunge la granița României, diplomatic sau prin arme, amenință Vladimir Putin
Cancan.ro
DOLIU în presă! A murit jurnalistul Mihai Stănescu
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cea mai bine vândută mașină din România, în noiembrie: Doar bulgarii mai cumpără acest model
Descopera.ro
SUCUL care face MINUNI pentru corp peste noapte
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
20 de lucruri uimitoare despre creierul uman