Prima pagină » Știri » Ce avere are șeful Antifraudă din ANAF, suspectat de corupție

Ce avere are șeful Antifraudă din ANAF, suspectat de corupție

Ce avere are șeful Antifraudă din ANAF, suspectat de corupție
Șeful Direcției Antifraudă Fiscală, Romeo-Florin Nicolae, audiat miercuri la DNA Ploiești, deține două apartamente și o casă, patru terenuri, două autoturisme, depozite bancare de aproximativ 32.000 de euro și venituri declarate de circa 100.000 lei.

Nicolae este vicepreședinte ANAF cu rang de sectretar de stat și coordonează Direcția Generală Antifraudă și Direcția Generală Vamală.

Romeo-Florin Nicolae a condus Autoritatea Națională a Vămilor până la începutul lunii august 2013, când a fost numit de premierul Victor Ponta coordonator al Direcției Generale de Antifraudă Fiscală, direcție nou înființată la acel moment cu scopul de combatere a evaziunii fiscale.

La conducerea Autorității Naționale a Vămilor a stat în perioada iunie-august 2013. Anterior, el a fost director general adjunct la Direcția Generală de Informații Fiscale din cadrul ANAF, iar înainte a fost consilier la Direcția Generală de Coordonare Inspecție Fiscală din cadrul ANAF.

Potrivit celei mai recente declarații de avere a lui Nicolae, din iunie 2015, acesta deține în Ploiești un apartament de 115,9 metri pătrați, din anul 2004, împreună cu soția, o casă de 142 metri pătrați primită ca donație de la părinți în 2012, iar pe numele soției mai figurează un apartament de 50,36 metri pătrați, tot din 2012, dobândit în urma unei succesiuni.

Tot ca donație de la părinți, Nicolae mai deține în județul Prahova, din 2012, un teren intravilan de 899 de metri pătrați și jumătate din altul de 537 metri pătrați. Soția lui, Adriana Nicolae, are în urma unei succesiuni din 2012 un teren intravilan de 1.260 metri pătrați și un teren extravilan de 5.933 metri pătrați, ambele în Prahova.

Vicepreședintele ANAF are două autoturisme – un Peugeot cumpărat în 2007 și un BMW achiziționat în leasing în 2011. Totodată, are un contract de leasing de circa 20.500 euro la Porsche Leasing, pentru perioada 2013-2017.

Nicolae figurează cu depozite bancare de aproape 25.000 de euro și aproximativ 29.500 de lei, în posesia cărora a intrat prin succesiune, dar și cu un depozit bancar de 1.000 lei deschis în acest an.

La capitolul venituri, șeful Direcției Antifraudă a declarat 47.580 de lei din salariul obținut la ANAF sector 5 București, iar soția a încasat 76.612 lei ca salariu de actualizat, de la Direcția Generală a Finanțelor Publice Prahova.

Totodată, Nicolae a obținut 13.069 lei din indemnizația de membru al AGA la Compania Națională „Loteria Română” și 41.516 lei din indemnizația la Fondul Național de Garantare a Creditelor pentru IMM-uri (FNGCIMM).

Romeo Florin Nicolae este urmărit penal de DNA pentru trafic de influență după ce, în 2010, ar fi pretins și primit 5.000 de euro de la reprezentantul unei firme penru soluționarea favorabilă a unei contestații împotriva unei decizii de impunere.

Potrivit DNA, în calitate de consilier superior în ANAF – Direcția Generală de Coordonare Inspecție Fiscală, în vara anului 2010, Romeo Florin Nicolae a pretins și primit echivalentul în lei al sumei de 5.000 euro de la un denunțător, reprezentant al unei societăți comerciale, lăsând să se înțeleagă că are influență asupra factorilor de decizie din ANAF pentru soluționarea favorabilă a unei contestații formulate societatea respectivă împotriva unei decizii de impunere.

Decizia de impunere privind obligații fiscale suplimentare de plată la bugetul statului în valoare totală de 13.034.043 lei fusese emisă ca urmare a unei inspecții fiscale de către reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Prahova .

Ulterior, decizia de impunere a fost desființată parțial de ANAF – Direcția Generală de Soluționare a Contestațiilor, în sensul diminuării obligaților de plată de la bugetul statului, de la suma de 13.034.043 lei la suma de 1.097.923 lei.

La ora transmiterii acestei știri, Romeo Florin Nicolae este audiat la DNA Ploiești, unde a ajuns în jurul orei 14.40, însoțit de avocatul Alexandru Chiciu, la intrarea în sediul instituției el spunând că nu a făcut nimic ce i s-ar putea reproșa.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cu cât se va ieftini energia electrică în 2026? Explicația ministrului Bogdan Ivan
Digi24
Barack Obama explică afirmațiile despre extratereștri și Area 51, după valul de reacții pe rețelele sociale
Cancan.ro
Au apărut noi detalii despre cazul românului care a încercat să răpească o fetiță în Italia. Bărbatul ar fi acționat la...
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
România, aproape invizibilă la München: „Mi-e teamă că la noi nu se înțelege cât de mare este schimbarea de atitudine a Germaniei”
Mediafax
Vor continua să crească prețurile apartamentelor în timp ce vânzările acestora scad? Ce spune un CEO cu 20 de ani de experiență în imobiliare
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Poveste de film: A vândut tot ce avea în SUA și s-a mutat în România, după ce iubita lui a fost deportată. „I-a luat 10 zile”
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminata Larisa Uță, de la Antena 1, pentru cele 6 săptămâni petrecute la Survivor 2026
Ce se întâmplă doctore
Apariția incendiară a Andreei Bănică în costum de baie la 47 de ani a stârnit reacții: „De ce simți nevoia să te vedem dezbrăcată?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: O singură bandă are prioritate în sensul giratoriu, dar mulți șoferi o evită. Cum se aplică noua regulă din Codul Rutier
Descopera.ro
Singurul animal care nu moare de bătrânețe!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Cometa 3I/ATLAS, observată în timp ce împrăștie cu apă prin Sistemul Solar