Prima pagină » Știri » CEDO respinge apelul României privind condamnarea în cazul închisorilor CIA

CEDO respinge apelul României privind condamnarea în cazul închisorilor CIA

Cele mai importante știri ale amiezii

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a respins, marți, apelurile depuse de România și Lituania față de condamnările pronunțate de această instanță judiciară în luna mai pentru participarea la programul închisorilor secrete ale Agenției Centrale de Informații din SUA (CIA).

CEDO le-a dat deja dreptate celor doi deținuți de la penitenciarul militar american Guantanamo Bay, Abd al-Rahim al-Nashiri (contra României) și Abu Zubaida (contra Lituaniei), care afirmă că au fost reținuți în secret în aceste țări în perioada 2004-2006, fiind supuși la diverse forme de violențe psihice și fizice.

Nici România și nici Lituania nu au recunoscut găzduirea unor închisori secrete ale CIA și au făcut apel, dar judecătorii CEDO au respins marți apelurile.

Curtea Europeană pentru Drepturile Omului a condamnat, în mai, România și Lituania în dosarul închisorilor secrete ale CIA, țara noastră fiind găsită vinovată de încălcarea drepturilor unui deținut din acest centru.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„2,5 milioane de euro în doar jumătate de zi”. Bogdan Ivan îl pune la zid pe Bolojan
Digi24
Alertă la Costinești după ce pe plajă a fost descoperit un obiect suspect
Cancan.ro
Aceste pensii cresc cu 210 lei, de la 1 ianuarie 2027. Care sunt pensionarii din România care se vor bucura de această majorare
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
În ce condiții poate conduce o persoană cu epilepsie. Ce prevede legea în cazul accidentului din Brașov
Mediafax
„Nu uitați că președintele e matematician!” Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan întârzie să desemneze premierul
Click
Coșmar pentru pasagerii unui zbor Ryanair. Oamenii au leșinat și au vomitat după ce au stat blocați în avion
Digi24
„Nu va mai fi nici Moscova, nici Sankt Petersburg”. Ideologul lui Putin, teorie apocaliptică despre „probabilul” război nuclear
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Exclusiv | Cum arată noile camere de rovinietă inteligente, montate de CNAIR. Calculează câți KM a parcurs o mașină
Descopera.ro
Legumele din întreaga lume dispar. Iată cum ne afectează, fără să știm, alimentația
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
O centrală nucleară, oprită din cauza meduzelor. Câte reactoare a afectat?